Salamandridae

Semendergiller bir olan aile içinde kuyruklu kurbağalar . 1820'de Alman zoolog Georg August Goldfuss (1782-1848) tarafından tanımlanmıştır .

Bölünme

Onun 21 tür cins bulunur Avrupa'da yer, Kuzey Afrika, Orta Doğu içinde, Güney Asya'da yer, Doğu Asya ve Kuzey Amerika'da .

Açıklama

Kaliforniya semender Taricha torosa Kaliforniya kıyıları ve Sierra Nevada ile ilgili yaygın, Amerika Birleşik Devletleri .

Morfolojik özelliklerinde olduğu kadar ekolojik (yarı suculdan karaya) ve davranışsal adaptasyonlarda, kur gösterisindeki varyasyonlarda, üreme modlarında ( ovoviviparite, canlılık, oviparite ) olduğu kadar çok çeşitli bir ailedir .

Ailenin hemen hemen tüm türlerinde suda yaşayan larvalar vardır, siyah semender ( Salamandra atra ) gibi bazı "gerçek semenderler", doğumdan itibaren açık havada yaşayabilen ciğerli tam bireyler doğurur. Yetişkin bireyler çoğunlukla cinsiyetlere göre farklı oranlarda iki aşamalı, karasal ve suda yaşayan bir yaşam tarzına sahiptir. "Gerçek semenderler" grubu (genera Chioglossa, Salamandra, Lyciasalamandra ) bu nedenle çeşitli alanlarda karasal yaşama adapte olma konusunda çok açık bir eğilim gösterir: üreme ( ovoviviparite, Salamandra atrada tam canlılığa kadar ), diyet (adaptasyon) oral sistem karasal bir diyete). Newts grubu çok daha fazla sucul ekoloji ve biyolojiye sahiptir. Döllenme içseldir, ancak çiftleşme yoktur: erkek, spermi içeren küçük bir kese, spermatoforu dişinin üzerine veya yakınına bırakır ve daha sonra onu kloakasından geri alır . Beslenme mekanizmaları da gerçek semenderlerden farklıdır ve tüm ağız sistemi suda beslenmeye uygundur.

Cinsiyete göre dört farklı kur grubunu ayırt edebiliriz. Cins olarak Mertensiella, Salamandra, Pleurodeles ve Tylototriton ventral yüzeyi ile kadın erkek yakalar. Spermatofor biriktirilirken, erkek hala dişiyi sarar ve onu spermatofora yönlendirir. Kuzey Amerika cins olarak Notophthalmus ve Taricha, dişi dorsal yüzeyi tarafından yakalanır. Euproctus ve Calotriton cinsinin erkekleri dişiyi kuyruğuyla yakalar ve spermatofor vücutta, kloakal dudakların yakınında veya içinde birikir. İkinci kur yapma grubunda, iki arasında ( Cynops, Neurergus, Paramesotriton, Pachytriton ve Triturus ) hiçbir fiziksel temas yoktur .

Bu ailenin tüm türleri derileri yoluyla az ya da çok toksin salgılar. Pek çok tür, olası avcılarının toksisitesini önlemek için parlak renklidir (bu taktiğin en iyi Avrupalı ​​örneği, sarı ile noktalı siyah benekli semender tarafından sağlanmaktadır ).

Salamandridae, kopmuş bir uzvu yenileyebilme özelliğine sahiptir . Görünüşe göre bu yeniden büyüme, konsantrasyonu vücut ekseninden uzaklığa göre değişen Prod-1 ve kopmuş nöronu çevreleyen Schwann hücreleri tarafından üretilen nAG içeren bir protein sistemine bağlı görünüyor .

Alt aile ve cinslerin listesi

Dünya Amfibi Türlerine Göre (17 Kasım 2014) :

Sistematik

Benekli Semender onun aydınlık, gösterişli renkler ile toksisitesi düşmanları uyarır.

Salamandridae ailesi, özellikle filogenetikteki ilerleme sayesinde çok sayıda sistematik ve isimlendirmeye dayalı yeniden yapılanmaya konu olmuştur . Bugün hala geçerli olan bir sunum, Salamandridae'yi iki büyük gruba ayırmamızı sağlar : "gerçek semenderler" ( Chioglossa, Lyciasalamandra, Mertensiella ve Salamandra cinslerinden oluşur ) ve "semenderler" ( geri kalan cinslerin gruplanması). Ailenin soyoluşu üzerinde yapılan araştırmalar, bu grupların monofiletik kökeninin Salamandridae ailesinin alt ailesi olarak kabul edilebileceğini doğrulamaktadır .

Salamandrina cinsi gerçek semenderler grubuna veya yukarıda bahsedilen haberlere ait değildir. Cins, bu iki grubun uzak bir soyudur.

Salamandridae'nin birkaç cinsi veya türü şu anda bilim camiasında tartışılmaktadır. Örneğin, newts strictu senso'yu bir araya toplayan Triturus cinsi, şimdi polifiletik olarak ve yeniden organize edilme sürecinde veya daha önce alt tür olarak kabul edilen belirli taksonların ayrı türler sıralamasına yükseltildiği Salamandra salamandra türü olarak kabul edilmektedir . bütün.

Son çalışmalar, bazı taksonomik değişikliklere yol açan belirli Salamandridae cinslerinin filogenisini netleştirmeyi mümkün kılmıştır. Mertensiella cinsi monotipik hale geldi, Mertensiella luschani şimdi Lyciasalamandra luschani olarak adlandırılıyor . Triturus cinsi de yeniden yapılanma sürecinden geçiyor, son filogenetik çalışmalar bu taksonun monofilini sorguladı.

Fosil kaydı

Önemli bir fosil kaydı, semenderlerin evrimini belgeliyor. Bilinen fosillerin çoğu apikal gruba ( taç grubu olarak da adlandırılır ) ait görünmektedir ; Tanesiyen'den ( Paleosen ) en eski tarihler . Şu anda sadece bir tür salamandrid bilinmektedir; öyle Phosphotriton sigei, Quercy fosforitler gelen, tarihler orta veya üst Eosen .

Orijinal yayın

 • Goldfuss, 1820: Handbuch der Zoologie. Zweite Abtheilung. Nürnburg: Johann Leonhard Schrag.

Dış bağlantılar

Notlar ve referanslar

 1. Özeti & Wake, 1969: Dilin morfolojisi ve evrimi ve semenderler ve semenderlerdeki ilgili yapılar (Family Salamandridae) . Copeia, cilt. 1969, s. 91–123 .
 2. a b ve c Larson, Wake & Devitt, 2007: Salamandridae. Newts ve "Gerçek Semenderler". (Yapım aşamasında) Versiyon 24 Ocak 2007 yılında Hayat Web Projesi Ağacı .
 3. Salthe, 1967: Kur yapma kalıpları ve semenderlerin soyoluşu . Copeia, cilt. 1967, s. 100–117 .
 4. Umar A, Godwin JW, Gates PB ve Als. Yetişkin bir omurgalıda uzuv rejenerasyonunun sinir bağımlılığının moleküler temeli, Science, 2007; 318: 772-777
 5. ^ Amphibian Species of the World, erişim tarihi 17 Kasım 2014
 6. a b ve c Weisrock, Papenfuss, Macey, Litvinchuk, Polymeni, Ugurtas, Zhao, Jowkar & Larson, 2006: Salamandridae (Amphibia, Caudata) ailesindeki filogenetik ilişkilerin ve soy birikim oranlarının moleküler bir değerlendirmesi . Moleküler Filogenetik ve Evrim, cilt. 41, p. 368-383 .
 7. a ve b Titus & Larson, 1995: Semender ailesi Salamandridae'nin evrimsel radyasyonu üzerine moleküler filogenetik bir bakış açısı . Systematic Biology, cilt. 44, p. 125–151 .
 8. García-París, Montori & Herrero, 2004: Amphibia: Lissamphibia . Fauna Iberica, cilt. 24. Madrid: Museo Nacional de Ciencias Naturales ve Consejo Superior de Investigaciones Científicas
 9. Litvinchuk, Zuiderwijk, Borkin & Rosanov, 2005: Batı Türkiye'de Triturus vittatus'un (Amphibia: Salamandridae) taksonomik durumu: sarhoşluk omur sayıları, genom boyutu ve allozim verileri . Amphibia Reptilia, cilt. 26, n o 3, s. 305-323 .
 10. Steinfartz, Vicario, Arntzen, Caccone, 2007: Moleküller ve davranışlar üzerine Bayesci bir yaklaşım: Triturus semendeki evrimsel kalıpları yeniden değerlendirme (Amphibia: Salamandridae) . Journal of Experimental Zoology, part B: Molecular and Developmental Evolution (revizyonda) [ (en) Makalenin özeti ]
 11. (in) David Marjanović ve Michel Laurin, " Taç grubu Jurassic semenderlerin (Urodela) anatomisine ilişkin yorumlarla birlikte lissamphibians'ın güncellenmiş paleontolojik zaman ağacı ", Historical Biology, cilt. 26, n, o, 4,, s. 535–550 ( ISSN 0891-2963 ve 1029-2381, DOI 10.1080 / 08912963.2013.797972, çevrimiçi okuma, 23 Şubat 2020'de erişildi )
 12. (in) Jeremy Tissier, Jean-Claude Rage, Renaud Boistel ve Vincent Fernandez, " Quercy Eoseninden 'mumyalanmış' bir semenderin (Vertebrata: Caudata) Synchrotron analizi, Fransa: Exceptionally Preserved Fossil urodèle ", Zoological Journal of the Linnean Derneği, cilt. 177, n o 1,, s. 147–164 ( DOI 10.1111 / zoj.12341, çevrimiçi okuma, 23 Şubat 2020'de erişildi )