Birleşmiş Milletler Çevre Programı

Birleşmiş Milletler Çevre Programı
Birleşmiş Milletler Çevre Programı makalesinin açıklayıcı görüntüsü
BM organı
Organizasyon tipi programı
Kısaltmalar UNEP
Yönetici müdür Danimarka bayrağı Inger Andersen
İcra Direktör Yardımcısı Tanzanya bayrağı Joyce Msuya
Durum Aktif
Üyeler
Oturma yeri Nairobi ( Kenya )
oluşturma 1972
İnternet sitesi http:unep.org/fr
ana kuruluş Birleşmiş Milletler Genel Kurulu

Birleşmiş Milletler Çevre Programı ( UNEP, İngilizce Birleşmiş Milletler Çevre Programı UNEP) bir bağımlı organizasyondur Birleşmiş Milletler 1972 yılında oluşturulan, ve hedef:

Sürdürülebilir kalkınma kavramının şekillenmesinden bu yana ( Brundtland raporu, 1987), UNEP çevre sorunlarını daha küresel sürdürülebilir kalkınma politikalarına entegre etmeye çalışmıştır . İklim Hükümetlerarası Paneli Değişikliği (IPCC) rapor Dünya Meteoroloji Örgütü ve UNEP.

Merkezi, Kenya'daki Nairobi'nin (UNON) kuzeyindeki Gigiri'deki Birleşmiş Milletler ofisinde bulunmaktadır . UNEP, gelişmekte olan bir ülkede yerleşik ilk BM kuruluşuydu .

Tarih

oluşturma

Çevre BM Konferansı sonuç bildirgesi ardından İnsan Çevresi Birleşmiş Milletler Konferansı da adlandırılan ( 1 st Dünya Zirvesi'ni düzenlenen Stockholm 5 ila), UNEP'in temelini oluşturur.

Resmi olarak, UNEP kuruldu çözünürlükte 2997 tarafından XXVII inci Birleşmiş Milletler Genel Kurulu başlıklı çevre alanında uluslararası işbirliği için kurumsal ve mali düzenlemeleri .

In 1972, Modern ekoloji yapımında hala oldu. 1962'de zoolog Rachel Carson, bazı pestisitleri kuşlar ve insanlar için tehlikeli olmakla suçlayan Silent Spring'i yayınladı . 1968'de çevreci Garrett Hardin Avam Kamarası Trajedisi, "bizi çevreleyen hava ve suyun kapatılamayacağı" fikrini geliştirdi . Uyarı ve onların tartışma merkezinde yer ekolojisi yeni ortaya çıkmasını sağladı olduğu eserlerin çoğalması paradigması sanayileşmiş ülkelerde diğerleri arasında, taşıdığı "karmaşıklık" fikrine damgasını vurduğu, Edgar Morin o ekolojik farkında olduğunu söylüyor kim 1969-1970 yıllarında Kaliforniya'daki sorunlar.

Gelişmekte olan ülkelerde, yoksulluk ve çevresel bozulma arasındaki kısır döngü, Stockholm konferansında ( Hindistan Başbakanı olarak) Indira Gandhi tarafından özetlenmiştir: “Yoksulluk, kirliliğin en ciddi şeklidir ”.

Teratojen etkileri arasında Thalidomide 1960-61 yılında keşfedilen ve her geçen gün daha kanıtlar kimyasal kirliliği çevre. , Torrey Canyon harap ve önlemek ve majör karşı savaşmak için Fransız, İngiliz ve Avrupa politikalarının ilk unsurları doğurdu edildi petrol sızıntıları .

Çevre lehine eylemler arasında, biz not Roma Kulübü ve görevli raporu 1970 den Massachusetts Institute of Technology'den sonra yayımlanan 1972 başlığı altında Dur Büyüme? .

Koruma ve geliştirme arasında; zor bulunan dengeler

Gelen XIX inci yüzyıl ve başlangıç XX inci yüzyılın ilk spontan koruma hareketi ve doğanın korunması yaratma olmuştur koruma alanları ( milli parklar koruma doğası ve esas), doğallığı ( vahşi daha yıkıcı insan faaliyetlerinin).

Bu strateji toprağı "dondurdu" ve bazen yerli veya yeni gelen nüfus için belirli kalkınma biçimlerini dışladı. 1970-1980 yıllarında, muhalifleri tarafından "bir zil takmak" (veya Hint çekincelerine kıyasla ) olarak eleştirildi ve sunuldu . Bazen “müzeografik” olarak değerlendirilmiştir ve yalnızca, özellikle madencilik ve petrol olmak üzere kaynakların sömürülmesini önleyerek parçalanmış bir doğayı koruyabilir veya ekonomik kalkınmayı engelleyebilir. Ortak bir gözlem, rezervlerin dışında ve bazen de içlerinde çevrenin genel ve hızlandırılmış bir bozulmasını önlemenin yeterli olmadığıdır.

Bu başarısızlık veya yarı başarısızlık gözlemiyle karşı karşıya kalan BM, diğerleri gibi, çevreyi daha iyi bütünleştiren insani gelişmeyi teşvik etmek istedi . Yeni bir paradigma daha sonra UNEP gibi örgütler tarafından paylaşılan, ortaya IUCN, Man ve Biyosfer ya Çevre Sivil Toplum Kuruluşları gibi WWF "olarak bilinen bir yaklaşım teşvik oluşan entegre ve sürdürülebilir kalkınma " ortak bakımı Dünya'da. Ve doğal kaynakları ve insan nüfus . Bu yaklaşım, biyoçeşitliliği ve çevreyi restore etmeyi, korumayı veya yönetmeyi öğrenirken, onları yenilenemez eşiklerinin altında sömürmeyi öğrenecek insan topluluklarının gelişimini destekler . Bu arzu karşı çıkmamasını doğayı ve geliştirme (ya istihdamı bir "için,) ahenkli gelişmesi daha iyi dikkate alarak" insan gelişimi açıkça ortaya Rio de Janeiro ilk başta Dünya Zirvesi'nde de 1992, daha sonra toplantıda yineledi. Johannesburg Dünya Zirvesi içinde 2002 . Nagoya'da düzenlenen BM Dünya Biyoçeşitlilik Konferansı (2010) üyelerine sunulan taslak metinlerin önceliği yine de buydu. Ancak, 20 yıl içinde bu yaklaşım, UNEP'in Rio'dan bu yana ilk endişelerinden biri olan biyoçeşitlilik kaybını da durduramadı .

Johannesburg Zirvesi'nin zamanda, John G. Robinson olarak yazarlar zaten bu aşırı eleştirel bir analizini yapmış faydacı stratejisi ilke ortaya koyarak bu, "koruma ve doğal kaynakların gelişimi aynı işlem olmalı" did hakim ekonomik ve kalkınma modellerinin doğal kaynakları aşırı kullanmaktan kaçınacak araçlara sahip olmadığı gerçeği göz önünde bulundurulmamıştır. JG Robinson, örneğin, tanımlanan, sürdürülebilir bir toplum yaratma hedefi savunuyor kaydet Planet, bir olduğunu ulaşılamaz ütopya ve mekanizmalar onarılamaz biyolojik çeşitliliğin kaybına yol açacaktır bu hedefe ulaşmak için önerdiği. Doğal kaynakların sürdürülebilir ve makul kullanımı ancak "iki tatmin, insan ihtiyaçları ve biyolojik çeşitlilik kaybı ve çevresel bozulma kabul edilebilir olduğunda" bu vizyonda mümkündür . Ancak, "doğal kaynaklar kullanıldığında bu koşullar her zaman karşılanmaz" ve JG Robinson, insan ihtiyaçları ile doğal kaynakların potansiyeli arasında temel çelişkiler olduğunu düşünüyor. “Sürdürülebilir kullanım, doğa korumaya yönelik güçlü bir yaklaşım olsa da, tek olmadığını ve birçok türün ve biyolojik topluluğun korunmasının da korumacı bir yaklaşım gerektirdiğini” vurgulayarak bitiriyor .

1980'lerde ve 1990'larda ortaya çıkan bir başka paradigma, tüm biyomlar ölçeğinde minimum ekolojik bağlantının yeniden kurulmasına yönelik acil ihtiyaçtır (Fransa'da Yeşil ve Mavi Trame tarafından çevrilen kavram ), ancak alandaki somut uygulaması yavaş yavaş uygulanmaktadır. .

BM Biyoçeşitlilik Sözleşmesine ilişkin tarafların son konferansı, şehirlerde ve insanlar tarafından kullanılan bölgelerin önemli bir bölümünde biyoçeşitliliğin eski haline getirilmesi ihtiyacını ve korunan alanların ( deniz dahil) yüzey alanını artırma ihtiyacını kabul etti. ).

Reform

Yana 2002 Dünya Zirvesi'nde de Johannesburg ve başlatılan BM reform projesiKofi Annan tarafından, bir UNEP reformu öngörülmektedir. UNEO'nun (Birleşmiş Milletler Çevre Örgütü) oluşturulması. “UNEO'nun Dostları” 12'sinde Agadir'de bir araya geldi ve ; birkaç gün sonra, Birleşik Devletler sözcüsü, Birleşik Devletler hükümetinin bir UNEO'nun amacını görmediğini belirtti.

UNEP, bir “Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi Uzman Grubu”nun ( BM - Uluslararası Kaynak Paneli ) kurulduğunu duyurdu .

Aktivite

Faaliyetleri çok çeşitli konuları kapsar. Korunması itibaren deniz ve karasal ekosistemleri tanıtım ve iyileştirilmesi de dahil olmak üzere, atmosfer korumaya çevre bilimleri . Ayrıca çevresel felaketlere karşı önlem alma ve hızlı tepki verme yöntemleri geliştirir .

UNEP bu nedenle tehlikeli kimyasalların uluslararası ticareti, sınır ötesi hava kirliliği ve uluslararası deniz yollarının kirlenmesi gibi sorunlar hakkında tavsiye kılavuzları ve uygulama incelemeleri geliştirmiştir .

1955'te oluşturulan İyonize Radyasyonun Etkilerinin İncelenmesi için Birleşmiş Milletler Bilimsel Komitesi'ni (UNSCEAR) denetler .

Dünya Meteoroloji Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çevre kurulan İklim Hükümetlerarası Paneli Değişim (IPCC) 1988 .

UNEP'in dört ana organı, Yönetim Konseyi, Küresel Çevre Bakanları Forumu, Sekreterlik ve Küresel Çevre Tesisidir .

UNEP, çeşitli milletlerden yaklaşık 600 kişiyi istihdam etmekte ve dolaylı olarak dünya çapında birçok çevre ve enerji kurumunu, bilim insanını, uzmanı ve STK'yı içermektedir .

Ofisler

UNEP'in altı bölge ofisi (Bölge Ofisi için RO) ve bir merkez ağı vardır:

irtibat büroları

UNEP'in yedi irtibat bürosu vardır:

Bölümler

UNEP'in ayrıca altısı Nairobi'de bulunan yedi bölümü vardır:

 • Erken Uyarı ve Değerlendirme Birimi (DEWA)
 • Çevre Politikası Uygulama Birimi (DEPI)
 • Bölgesel İşbirliği Birimi (DRC)
 • Çevre Hukuku ve Sözleşmeleri Bölümü (DELC)
 • İletişim ve Bilgi Bölümü (DCPI)
 • Küresel Çevre Fonu Koordinasyon Birimi (DGEF)

Ve Paris, Cenevre ve Osaka arasında paylaşılan:

 • Teknoloji, Sanayi ve Ekonomi Bölümü (DTIE)
 • OzonAksiyon

Sorumluluk sahibi

Soyadı ülke yetki
Maurice Güçlü Kanada bayrağı Kanada 1973-1975
Mustafa Kemal Tolba Mısır bayrağı Mısır 1976-1992
elizabeth dowdeswell Kanada bayrağı Kanada 1993-1998
Klaus Topfer Almanya bayrağı Almanya 1998-2006
Achim Steiner Almanya bayrağı Almanya 2006-2016
Erik Solheim Norveç bayrağı Norveç 2016-2019
Inger Andersen Danimarka bayrağı Danimarka 2019'dan beri

Yayınlar

İletişim ve Bilgi Bölümü bir dizi belge yayınlar:

 • UNEP'in yıllık raporları;
 • bilimsel raporlar;
 • romanlar;
 • dergiler: Our Planet ve Tunza (UNEP'in gençlere yönelik dergisi);
 • bir haber bülteni: Sinerjiler;
 • UNEP düzenli olarak ve 6 dilde, gezegenin bir durumunu yayınlıyor, en son 2007'de yayınlanan “GEO-4 Raporu”;
 • Yann Arthus-Bertrand, Laurent Baheux, Sandra Bartocha, Heidi ve Hans-Jurgen Koch, Mark Laita, Brian Skerry gibi uluslararası üne sahip fotoğrafçılarla farkındalık yaratma sergileri .

EarthPrint, UNEP'in resmi çevrimiçi kitapçısıdır.

Ödüller ve ödüller

UNEP bir dizi ödül ve ödül vermektedir:

 • Dünyanın Şampiyonları
 • 1987'de oluşturulan Dünya 500 listesi, ödül 683 kişi veya kuruluşa verildi, 2005'te Dünya Şampiyonları, Çevresel Başarı için Küresel 500 Onur Listesi ile değiştirilinceye kadar
 • Çevre için Sasakawa Ödülü UNEP Sasakawa Ödülü
 • Tohum Ödülleri
 • Volvo Çevre Ödülü Volvo Çevre Ödülü
 • Dünyanıza Odaklanın - UNEP Uluslararası Fotoğraf Yarışması
 • Uluslararası Otel ve Restoran Derneği (IH&RA) Çevre Ödülü
 • Zayed Uluslararası Çevre Ödülü Zayed Uluslararası Çevre Ödülü
 • LivCom Ödülleri: Yaşanabilir Topluluklar Uluslararası Ödülü LivCom Ödülleri: Yaşanabilir Topluluklar Uluslararası Ödülleri
 • UNEP Küresel Ozon Tabakası Ödülü Ozon Ödülleri
 • Yeşil Ödüller

Notlar ve referanslar

Şuna da bakın:

İlgili Makaleler

Dış bağlantılar