Plethodontidae

Plethodontidae bir olan aile içinde kuyruklu kurbağalar . Bu tarafından oluşturulan John Edward Grey içinde 1850 .

Bölünme

29 cins esas olarak Amerika'da, Alaska ve Nova Scotia'nın aşırı güneyinden doğu Brezilya ve orta Bolivya'ya kadar bulunur . Ancak Avrupa'da, İtalya, Sardunya ve Fransa'da (yalnızca Alpes-Maritimes) yaşayan sekiz türe sahip izole bir cins olan Speleomantes ve Güney Kore'de yalnızca bir türe sahip başka bir izole cins vardır : Karsenia koreana .

Açıklama

Bunlar semenderlerin olmadan akciğerlerde onlar ağız içi deri ve dokuların nefes hangi.

Alt aile ve cinslerin listesi

Dünya Amfibi Türlerine Göre (1 Mart 2020) :

Taksonomi

Bu ailenin sınıflandırması, Bolitoglossinae, Hemidactyliinae ve Spelerpinae'nin üç eski alt ailesini tek bir genişletilmiş Hemidactyliinae alt ailesinde birleştiren Vieites, Román, Wake and Wake'in 2011 çalışmasının ardından önemli ölçüde gelişti.

Etimoloji

Bu ailenin adı Plethodontidae, Yunanca πληθος, "çok fazla, fazlalık" ve οδους, "diş" kelimesinden gelir, ardından bir aileyi belirten son ek gelir, bu nedenle çok sayıda dişe atıfta bulunarak "çok fazla dişli" Bu ailenin türlerine sahip küçük dişler.

Orijinal yayın

  • Gray, 1850: British Museum Koleksiyonundaki Amfibi Örneklerinin Kataloğu. Bölüm II. Batrachia Gradientia ( tüm metin )

Dış bağlantılar

Notlar ve referanslar

  1. Dünya Amfibi Türleri, dış bağlantıya yapılan bir güncelleme sırasında görüntülendi
  2. Amphibian Species of the World, 1 Mart 2020'de erişildi
  3. Vieites, Román, Wake & Wake, 2011: En büyük semender ailesi olan Plethodontidae'deki filogenetik ilişkilere çokjenik bir bakış açısı . Moleküler Filogenetik ve Evrim, cilt. 59, n o 3, s. 623–635 .
  4. ^ Jean Lescure ve Bernard Le Garff, Avrupa amfibi ve sürüngen isimlerinin etimolojisi, Paris, Belin, coll. "Doğa uyanışı",, 207 s. ( ISBN 2-7011-4142-7 )