Yeni Gine

Yeni Gine
Yeni Gine haritası.
Yeni Gine haritası.
Coğrafya
ülke Endonezya bayrağı Endonezya Papua Yeni Gine
Papua Yeni Gine Bayrağı
yer Arafura Denizi, Banda Denizi, Bismarck Denizi, Solomon Denizi, Mercan Denizi ( Pasifik Okyanusu )
İletişim bilgileri 5 ° 20 ′ 00 ″ S, 141 ° 36 ′ 00 ″ E
Alan 775.210 km 2
doruk Puncak Jaya (4.884 m )
jeoloji anakara adası
yönetim
Endonezya bayrağı Endonezya
Bölge Papua ve Batı Papua

Papua Yeni Gine Bayrağı Papua Yeni Gine
bölge Papua, Yaylalar, Momase
demografi
nüfus 9.500.000 yerleşim yeri. (2010)
Yoğunluk 12,25 kişi/km 2
En büyük şehir Port Moresby
Diğer bilgiler
keşif tarih öncesi
Haritada coğrafi konum: Papua Yeni Gine
(Haritada durumu gör: Papua Yeni Gine)
Yeni Gine
Yeni Gine
Harita üzerinde coğrafi konum: Okyanusya
(Haritadaki duruma bakın: Okyanusya)
Yeni Gine
Yeni Gine
Endonezya Ada - Papua Yeni Gine Adaları

Yeni Gine bir olan ada ait yakın Okyanusya batı Pasifik Okyanusu . Yüzölçümünün yaklaşık 775.210 olan km 2 o hale üçüncü büyük adası Avustralya ve sonra dünyada Grönland .

Coğrafya

Fiziksel coğrafya

Yeni Gine'nin topografik haritası.

Kuzey Avustralya'da, Moluccas takımadalarının doğu-güney-doğusunda ve Yeni Britanya'nın batısında, Pasifik Okyanusu'nun Jules Dumont d'Urville'den bu yana Melanezya olarak adlandırılan kısmında yer alır, güneyde Torres Boğazı ve Arafura Denizi ile çevrilidir. Doğuda Solomon Denizi ve Bismarck Denizi ve kuzeyde Pasifik Okyanusu tarafından Avustralya'dan ayıran . Ada, batı-kuzey-batı / doğu-güney-doğu ekseni boyunca yönlendirilir. Bazen en doğu ada olarak kabul Endonezya takım, bu Avustralya Burnu'ndan doğuya batıya uzanan en sonunda hiç Cape York Yarımadası'nın, batıda Bismarck Takımadaları ve gelen Takımadaları Solomon Adaları yoluyla Carpentaria Körfezi . Kuzeyden güneye yaklaşık 2.400 km uzunluğunda ve 700 km genişliğindedir.

Yeni Gine için Köppen sınıflandırması.

Yeni Gine'nin şekli genellikle adanın iki uç noktasının yerel olarak adlandırılmasını açıklayan bir cennet kuşunun (adanın yerli faunasının) siluetiyle karşılaştırılmıştır : kuzeydeki Doberai Yarımadası . “kuş başı” veya Felemenkçe'de Vogelkop, Endonezya'da Kepala Burung ) ve güneydoğuda Papua Yarımadası (“kuş kuyruğu”).

Doğudan batıya 1.600 km'den fazla uzanan bir dağ silsilesi olan Merkez Sıradağ, Yeni Gine'nin omurgasını oluşturur; zirvelerinin birçoğu 4000 m'yi aşıyor . Ayrıca, Yeni Gine adasının batı yarısı, Okyanusya'nın en yüksek dağlarına sahiptir : 4.884 m ile en yüksek noktaları Mont Blanc'ın hemen üzerindedir . Bu geniş zincir, aksi takdirde ekvator ikliminin yağışlarını yoğunlaştırır. Ağaç çizgisi etrafında 4000 m ancak 1930'ların beri geri çekilmekte, ve en yüksek zirveleri ebedi kar var. Birkaç küçük dağ harika merkezi zincirinin kuzey ve batı standı. Rakım hariç, ülkenin çoğu, kuzeydoğu musonundan dolayı bazı mevsimsel değişikliklerle birlikte tüm yıl boyunca sıcak ve nemli bir iklime maruz kalır.

Yeni Gine adasının ana zirveleri şunlardır:

  • Puncak Jaya, batı yarısında, bazen denilen Carstensz Piramit, kimin zirve sis içinde kaybolur kireçli zirve. 4884 rakımda ile m, Puncak Jaya Yeni Gine yapar beşinci yüksek zemin arkasında Afro-Avrasya, Amerika, Afrika ve Antarktika .
  • Puncak Mandala, batı yarısında, 4760 ile adada ikinci yüksek doruğudur m .
  • Puncak Trikora 4750 ile aynı zamanda batı yarısında, m .
  • Dağı Wilhelm 4509 rakımlı, m, adanın (Papua Yeni Gine) doğu kesiminde en yüksek tepesi. Granit zirvesi Bismarck serisinin en yüksek noktasıdır.
  • Dağı Giluwe 4368 metre Papua Yeni Gine ikinci en yüksek tepesi. Aynı zamanda Okyanusya'daki en yüksek volkandır.
Bosavi Dağı.

Bir başka büyük coğrafi varlık: adanın güneyindeki ve kuzeyindeki geniş ovalar. Yüzlerce kilometre boyunca uzanan tropik ormanlar, uçsuz bucaksız bataklıklar, çimenli savanlar ve dünyanın en büyük mangrov alanlarından birkaçıyla kaplıdır . Güney ovaları ev sahipliği Lorentz Milli Parkı, bir UNESCO Dünya Mirası . Kuzey ovası esas olarak Endonezya tarafında Mamberamo ve kolları ve Papua tarafında Sepik tarafından boşaltılır ; daha büyük olan güney ovaları, büyük nehirler, özellikle Endonezya tarafında Digul ve Papua tarafında Fly nehirleri tarafından boşaltılır . Bunlar adanın ana hidrografik havzalarıdır: dolaşmaları yüzyıllar boyunca çok sayıda göl ve tatlı su birikintisi oluşturan geniş menderesler geliştirirler . Takımadalardaki en büyük ada olan Dolak (Frederik Hendrik, Yos Sudarso), Digul Halici'nin yanında yer alır ve buradan "sel" ( dere ) olarak adlandırılan dar bir boğazla ayrılır .

Böylece Yeni Gine boyunca, Dünyanın ana ekosistemlerini buluyoruz: buzullar, alpin tundra, savan, dağ ve ekvatoral ormanlar, mangrovlar, bataklıklar, göller ve nehirler, algler ve gezegendeki en dikkat çekici mercan resiflerinden bazıları .

İnsan coğrafyası

Yeni Gine adası iki ayrı eyalete ayrılır :

Adanın toplam nüfusu, iki bölümünü de eklersek, 2014 yılında 10.000.000'den fazla kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Tarih

İlk tribünler

Yaklaşık 21.000 yıl önce, Yeni Gine Avustralya'ya bağlandı ve " Sahul " olarak bilinen kara kütlesini oluşturdu .

Avustralya, en az 40.000 yıl önce, şimdiki Asya kıtasından gelen göçlerle dolduruldu . Bu göçler zorunlu olarak deniz yoluyla gerçekleşmiştir (bkz. Wallace Hattı ).

Göç, doğrudan Asya'dan Yeni Gine ve Solomon Adaları'na da gerçekleşmiş olabilir .

Darı ve pirincin tanıtılmasıyla göçler

5000 yıl önce (M.Ö. 3000 civarında), güney Çin'in kıyı sakinleri, darı ve pirinç yetiştiricileri, Tayvan'a yerleşmek için boğazı geçmeye başladılar . MÖ 2000 civarında. AD, göçler Tayvan'dan Filipinler'e gerçekleşir . Yakında Filipinler'den Celebes ve Timor'a ve oradan da Endonezya takımadalarının diğer adalarına yeni göçler başlar .

avustralyalılar

Yeni Gine'deki başlıca Papua dil grupları

1500 civarında M.Ö. AD, başka hareket davranışlarda Filipinler kıyısında ve Yeni Gine ve ötelerin komşu adaları, adalar arasında Pasifik . Austronesians arasında şüphesiz vardır tarihinde ilk navigasyon .

Avrupalılar

1914'te Yeni Gine'nin sömürge toprakları.

Adayı ilk keşfeden Avrupalı, 1511'de Portekizli bir denizci olan Antonio de Abreu'ydu ve oraya ilk inen, 1526'da Portekizlilerin başlıca baharat kaynağı olan Moluccas'a giderken Portekizli kaşif Jorge de Meneses oldu . Portekiz Kralı tarafından vali olarak atandığı imparatorluk . İspanyollar adayı iddia 1546'da sonrasında Tordesillas Antlaşması ve onu adında Nova Gine (içinde Latince yerlilerin, aşiretleri ile aynı olduğuna inanıyordu, çünkü) Batı Afrika'da . Yeni Gine, diğer birçok kaşif için bir üs haline geldi. Bölge hakkında yaptıkları raporlar ve uyandırdıkları bilimsel ilgi, daha sonraki birçok keşif gezisinin kökenindeydi. In 1793, Doğu Hindistan Şirketi adına ada iddia Birleşik Krallık . İddiası tarafından reddedilen Hollanda, ve içinde 1828 Hollanda Doğu Hindistan Şirketi Yeni Gine batı yarısında ele aldı.

İngiliz veya Alman egemenliği altında olmayan tüm toprakları kapsayan kuzey-doğu kısmı, tarafından ilhak edildi Almanya'nın içinde 1884 adı altında Kaiser-Wilhems-Land . Aynı yıl, Birleşik Krallık güneydoğuyu ele geçirdi, ancak 1906'da bu kısım Papua topraklarının bir parçası olarak Avustralya'ya verildi .

1914'ten beri

Avustralya birlikleri, bir haftalık savaşın ardından 1914'te Alman bölgesini işgal etti, ardından 5 Ocak 1919'a kadar birkaç düzine hareketli Alman askerinden oluşan bir gerilla savaşıyla karşı karşıya kaldı ve teslim olduklarında - Birinci Dünya Savaşı'nın teslim olan son askerleriydiler. . Milletler Cemiyeti'nin kararıyla, ada daha sonra Avustralya Manda Bölgesi oldu ve Yeni Gine Bölgesi olarak yeniden adlandırıldı.

Batı Yeni Gine'de evlilik alayı, 1970. Tropenmuseum .

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Yeni Gine 1942'de Japonya tarafından işgal edildi ve Eylül 1945'e kadar birçok Japon askeri orada kaldı, Yeni Gine kampanyası sırasında Avustralyalılar ve Amerikalılar, Papua yerlileri tarafından genellikle Avustralya'da hamal, rehber ve hatta asker olarak desteklendi. birimler. In 1946, Yeni Gine Bölge bir ilan edildi Birleşmiş Milletler Güven Bölgesi idari olarak yönetilen, Avustralya . Hollanda arasında feragat kontrolü Hollandalı Yeni Gine içinde 1962 Endonezya ili oldu, Irian Jaya . Doğu kısmı olarak bağımsız olan Papua Yeni Gine içinde 1975 . Adanın iç gerçekten boyunca incelenecektir değildi XX inci yüzyılın ve bazı iç kesimleri az bilinen kalır.

biyoçeşitlilik

Ekvator yakınında yer alan, bol yağıştan ( dağlarda 5,840 mm / yıl'a kadar ), tüm yıl boyunca yüksek ve sürekli sıcaklıklardan ve ayrıca tropikal Asya ile Avustralya arasında biyolojik bir kavşak konumundan yararlanan Yeni Gine, son derece zengin ve çeşitli bir iklimi destekler. Flora ve fauna. Papua Yeni Gine veya Endonezya (adanın batı yarısını oluşturur) olsun, bu iki ülke mega çeşitlilik ülkeleri olarak sınıflandırılır ve biyolojik çeşitlilik açısından gezegendeki en zengin ülkeler olarak kabul edilir .

Özellikle elverişli iklim ve coğrafi koşullara ek olarak, Yeni Gine son derece dağlık bir adadır ve topraklarının neredeyse yarısı deniz seviyesinden en az 1000 m yüksekliktedir. Adanın zirveleri, ilk Himalaya zirvelerine 8.000 km'den daha fazla bir yarıçapa sahip değildir . Puncak Jaya, adanın ve Endonezya'nın en yüksek noktasıdır . Dağı Wilhelm Papua Yeni Gine (4509 zirvesi m ). Sonuç olarak, yükseklikten çok açık bir şekilde etkilenen doğal ortamların bir dağılımı vardır. Deniz seviyesinde, mangrovlar kıyılar boyunca ve çoğunlukla deltaların yakınında büyür . Daha sonra tropikal ova ormanları gelişir (esas olarak adanın güneybatısında), 1.500 m rakımın üzerinde tropik dağ ormanı (daha soğuk ve nemli) ortaya çıkar. Yaklaşık 2.800 ila 3.500 m arasında, adından da anlaşılacağı gibi bulut ormanı sürekli olarak siste boğulur. Ne kadar yükseğe çıkarsanız, ağaçlar o kadar büzülür ve kıtlaşır. 3.500 m'den daha yüksekte, manzara, bozkırlar ve alpin çayırlarından oluşur, bitki ömrü, çıplak kayalar ve buzullar arasında yaşayan birkaç tutam otla sınırlıdır. Yağmurlar bölge genelinde biraz değişir: genellikle güneybatı ve Port Moresby'nin çevresi kısa bir kurak mevsime dayanır ve bu da ormanlık savanların ortaya çıkmasına neden olur. Hayvan türlerinin komşu Avustralya ile açık bir akrabalığı varsa, aksine bitkiler Asya florasına ve özellikle Güneydoğu Asya'nın tropikal ormanlarının bitkilerine çok daha yakındır ve "Malezya" adı verilen homojen bir bütün oluşturur Malay Yarımadası'ndan için Melanesia . Bitki türlerinin sayısı 11.000 ila 20.000 tür arasında olacaktır . Diğerleri arasında abanoz, sandal ağacı, kafur ağaçları, tropikal kozalaklı ağaçlar ( araucaria ), ağaç eğrelti otları, sikadlar, okaliptüs, orkideler (adanın Vanda, Dendrobium, Paphiopedilum, Phalaenopsis dahil olmak üzere 2500'den fazla türü vardır ).

Bu büyük biyotop çeşitliliği, Yeni Gine'nin muazzam hayvan ve bitki çeşitliliğini açıklıyor. Sonuç olarak, en az 285 memeli türü, 781 kuş türü, 300'den fazla sürüngen türü ve 320 amfibi türü vardır . Böcek sayısının 200.000 türü geçebileceği tahmin ediliyor ! Yeni Gine diğer tropik bölgelere göre çok daha az derinlemesine incelendiği için hala keşfedilecek çok şey olması çok muhtemeldir. Uzun süre izole, ekvatora yakın, çok engebeli olan ada, tür sayısında patlamaya izin veren birçok faktöre ve her şeyden önce önemli bir endemizme sahiptir . Papua Yeni Gine'nin ulusal kuşu olan Raggi Cennet Kuşu da dahil olmak üzere kuşlar en iyi örnektir. Ülke, 331'i endemik olan 781 türe sahiptir, yani %40'tan fazlası, gezegendeki en yüksek endemizm oranlarından biridir (Fransa'nınki 568 tür için tek bir endemik türle %0,17'dir). Cennet kuşları bu evrim kavramını iyi bir şekilde temsil eder, birbirine çok yakın birçok tür, aslında diğer türden bir dağ zinciri veya bir vadi ile ayrılmış birkaç ormanda yaşar. Ilık sularla çevrili ve güneyde Mercan Denizi ile çevrili adada birçok muhteşem mercan kayalığı vardır . Kuzey Büyük Set Resifi'nin küçük bir kısmı da Papua Yeni Gine'nin karasularına dahildir .

Düşük nüfus yoğunluğu, ekonomisi hala büyük ölçüde arkaik ve kabilelerin büyük bir yüzdesi ile Yeni Gine, türlerin korunması için umut verici bir ülke olarak görünmektedir. Gerçekten de, birçok tropik bölgeye zarar veren veya yaygın olan önemli ormansızlaşma, kirlilik ve kaçak avlanma göz önüne alındığında, ada oldukça olumlu bir değerlendirme gösteriyor, son zamanlarda orada hiçbir tür ortadan kaybolmamış gibi görünüyor ve oldukça azı tehdit altında kabul ediliyor.

Adanın sakinleri arasındaki dilsel ve genetik çeşitlilik

Ada halkı 850'den fazla dil konuşuyor ve 2017'de yayınlanan bir araştırma, popülasyonların oldukça genetik olduğu ve önemli genetik farklılıklarla işaretlendiği sonucuna vardı. Bu farklılıklar ancak 10.000 yıl önce, adalıların yaylaları ekmeye başladıkları zaman, daha önce düşünülenden çok daha erken olabilir (önceki tahminlere göre yaklaşık 50.000 yıl önce, insanların adaya gelişine tekabül eden tarih); bu, bu durumda tarımın icadının, Avrupa'da veya Asya'nın bazı bölgelerinde olduğu gibi, yerel genetik farklılıkları kalıcı olarak ortadan kaldırmadığını göstermektedir.

Notlar ve referanslar

  1. ^ İtibaren ML Prentice, GS Hope, AJ Marshall ( ed. ) Ve BM Beehler ( ed. ), Papua Ekoloji, Singapur, Periplus Editions,, "2.3 Papua İklimi". Carstensz Buzulu'nun geri çekilmesinin kapsamını, yerel, bölgesel ve küresel iklim değişikliği için nedenlerini ve sonuçlarını yalnızca niteliksel olarak biliyoruz. 1942'de ~ 11 km 2'den 2000'de 2,4 km 2'ye düşen bu düşüş, buz yüzeyinin %80'inde bir kaybı temsil eder. "
  2. Kincaid ve Kline, IKONOS Uydu Görüntülerinden Ölçülen Olarak 2000'den 2002'ye Irian Jaya Buzullarının Geri Çekilmesi, 61. Doğu Kar Konferansı, Portland, Maine, .
  3. Küresel buzul geri çekilmesine son bakış
  4. Atlas Larousse ed. 2014
  5. a b ve c (in) Ann Gibbons, " Papua Yeni Gine'nin genetik çeşitliliği çiftçiliğe dayandı ", Science, cilt. 357, n o 6356,, s. 1086 ( DOI 10.1126 / bilim.357.6356.1086, çevrimiçi okuyun ).

Şuna da bakın:

İlgili Makaleler