Nasikabatrachus sahyadrensis

Nasikabatrachus sahyadrensis bir olan türler arasında amfibi içinde ailesi Nasikabatrachidae . Onun argo adı içinde İngilizce olan mor kurbağa .

Bölünme

Range Nasikabatrachus sahyadrensis .

Bu türdür için endemik Batı Ghats eyaletlerinde Kerala ve Tamil Nadu bölgesindeki Hindistan .

Açıklama

Tip örnek arasında Nasikabatrachus sahyadrensis, yetişkin bir kadın, ölçer 70 mm . Onun arka koyu mor (dolayısıyla onun olduğu İngiliz ismi arasında mor kurbağa ). Başı küçük ve ağzı sivri uçludur.

Davranış

Vızıldayan bir erkeğin videosu.

Bu tür, yılın çoğunu toprağa gizlenmiş olarak geçirir ve sadece muson döneminde, üremek için yaklaşık iki hafta süren topraktan çıkar . Bu türün başında nitelendirildi neden ketum yaşam tarzı açıklayabilir XXI inci yüzyılın.

Taksonomi

Arasında Tadpole Nasikabatrachus sahyadrensis .

Genetik analizlere göre, bu tür Seyşeller'e özgü Sooglossidae ailesine yakın olacaktır . İki ailenin, Hindistan, Seyşeller ve Madagaskar'ın bir arada olduğu yaklaşık 100 milyon yıl önce ayrıldığına inanılıyor .

Türler Ekim ayında keşfedildi 2003 tarafından Belçika arasında Franky BOSSUYT Brüksel Özgür Üniversitesi ve Araştırma Enstitüsü Hint Sathyabhama Das Biju ve Palode Botanik Bahçesi tarafından. Bununla birlikte, hayvan yerel popülasyonlar tarafından zaten iyi biliniyordu ve şelalelerde yetişme özelliğine sahip kurbağa yavrusu 1918 gibi erken bir tarihte tanımlanmıştı.

Etimoloji

Cinsi Nasikabatrachus gelen Sanskritçe Nasika, "burun" ve bunlardan Yunan batrachus, "kurbağa", bu türden (cins tek) sivri burun belirtmektedir.

Oluşan Onun türün adı, sahyadr [i] ve Latin eki -ensis "yaşıyor yaşıyor", keşfinden, yerine atfen kendisine verildi Sahyadri dağlar, Batı Ghats verilen başka bir isim .

Orijinal yayın

  • (tr) SD Biju ve Franky Bossuyt, " Hindistan'dan gelen yeni kurbağa ailesi, Seyşeller ile eski bir biyocoğrafik bağı ortaya çıkarıyor ", Nature, cilt. 425,, s. 711-714 ( ISSN 0028-0836, e-ISSN 1476-4687, çevrimiçi okuma [PDF], 26 Haziran 2020'de erişildi ).

Dış bağlantılar

Notlar ve referanslar

  1. a ve b Dünya Amfibi Türleri, dış bağlantıya yapılan bir güncelleme sırasında görüntülendi
  2. Biju & Bossuyt, 2003: Hindistan'dan gelen yeni kurbağa ailesi, Seyşeller ile eski bir biyocoğrafik bağı ortaya çıkarıyor . Nature, cilt. 425, p. 711–714 .
  3. (in) N. Annandale ve CNR Rao, " Kızılderili kurbağa yavruları ", Proceedings of the Asiatic Society of Bengal, cilt. 13,