Microhylidae

Microhylidae bir olan aile içinde amfibiler . Bu tarafından oluşturulan Albert Günther içinde 1858 .

Bölünme

Microhylidae Aralığı.

Bu ailenin üyeleri Kuzey Amerika'da, Güney Amerika'da, Sahra altı Afrika'da, Güney Asya'da, Doğu Asya'da, Güneydoğu Asya'da ve Melanezya'da bulunur .

Etimoloji

Bu ailenin adı, Yunan mikrosundan "küçük" ve Latince hyla'dan "ağaç kurbağası", küçük boyutları ve oldukça ağaçsal tavırları nedeniyle onlara verilmiştir.

Açıklama

Microhylidae'nin aile üyeleri genellikle küçüktür (15 mm'den az ), ancak bazı türler 90 mm'ye kadar büyüyebilir . Karasal veya ağaçta yaşayan amfibilerdir, genellikle ölü yaprakların altında yere sığınırlar ve geceleri avlanırlar. İki tür morfoloji arasında ayrım yapıyoruz; bir yandan yuvarlak gövdeli ve küçük ağızlı türler, diğer yandan da kurbağaların alışılagelmiş oranlarını sürdüren türler. İlki esas olarak termitler ve karıncalarla beslenirken, diğerleri diğer kurbağalarla aynı olan daha çeşitli bir beslenmeye sahiptir.

Breviceps cinsinin üyeleri, Afrika'nın kurak bölgelerindeki amfibileri kazıyor ve hatta bazı türler yumurtalarını toprağa bile bırakıyor.

Yeni Gine ve Avustralya'dan bazı Microhylidae'ler, yumurtadan küçük bir kurbağaya çıkan larva durumu ( kurbağa yavrusu ) olmadan yapma özelliğine sahiptir . Aslında, arboreal türler bu nedenle yumurtalarını ağaçlara bırakabilirler ve asla yere inemezler.

Cins ve alt ailelerin listesi

Dünya Amfibi Türlerine Göre (15 Eylül 2015) :

Orijinal yayın

  • Günther, 1858: Kuyruksuz Batrachianların Sistematik Düzenlenmesi ve Rhinophrynus dorsalis'in Yapısı Üzerine . Londra Zooloji Derneği Bildirileri, cilt. 26, p. 339-352 ( tüm metin ).

Dış bağlantılar

Notlar ve referanslar