Hylidae

Ağaç kurbağası bir olan aile içinde amfibiler . Bu tarif edilmiştir Konstantin Samuel Rafinesque içinde 1815 .

Bölünme

Hylidae, Phyllomedusidae ve Pelodryadidae'nin dağılım alanı .

Hylidae, Amerika'da, ılıman Avrasya'da ve Afrika'nın uzak kuzeyinde bulunur .

Özellikler

Çoğu Hylidae, ağaçta yaşayan bir yaşam sürüyor . Gözleri öne doğru dönerek onlara dürbün görme avantajını veriyor . El ve ayak parmaklarında bitkilere kolayca tırmanmalarına olanak tanıyan yapışkan pedler bulunur . Bununla birlikte, bazı türlerin esasen karasal bir yaşamı vardır ve bu özelliklere sahip değildir .

Diyetleri böceklerden ve diğer omurgasızlardan oluşur, ancak bazı büyük türler küçük omurgalılarla beslenebilir .

Döşeme, havuzlarda, göletlerde veya su birikintilerinde, aynı zamanda ağaç delikleri veya bromeliads gibi bitkilerin kalbi gibi suyla dolu küçük boşluklarda gerçekleşir. Ancak başka birçok yeniden üretim modu vardır. Bu, bazı türlerin bir su kütlesine bakan yaprakların iç yüzüne yumurta bırakmasıdır, kurbağa yavruları daha sonra kuluçka sırasında suya düşer. Diğerleri hızlı akışları tercih eder; iribaşlar daha sonra kendilerini kayalara tutturmalarına izin veren vantuzlar sunarlar. Daha atipik, dişinin yumurtaları sırtında taşıdığı veya yumurtaların geliştiği belirli bir keseye ( Hemiphractus cinsi ) sahip olduğu bazı Güney Amerika türleridir .

Alt aile ve cinslerin listesi

Dünya Amfibi Türlerine Göre (4 Haziran 2017) :

Taksonomi

Bu aile 2016 yılında Duellman, Marion ve Hedges tarafından yeniden tanımlandı, Phyllomedusinae ve Pelodryadinae aile rütbesi olan Phyllomedusidae ve Pelodryadidae'ye yükseltildi .

Orijinal yayın

  • Rafinesque, 1815: Evrenin ve organize cisimlerin doğasının veya tablosunun analizi. Palermo, s. 1-224 ( tam metin ).

Dış bağlantılar

Notlar ve referanslar

  1. ^ Amphibian Species of the World, 4 Haziran 2017'de erişildi.
  2. Duellman, Marion & Hedges, 2016: Ağaç kurbağalarının filogenetiği, sınıflandırması ve biyocoğrafyası (Amphibia: Anura: Arboranae). Zootaxa, n O 4104, s. 1–109 .