Dendrobatidae

Dendrobatidae
Bu görüntünün açıklaması, aşağıda da yorumlanmıştır
ASW'ye göre sınıflandırma
Saltanat Animalia
Şube Chordata
Alt-kucaklama. Omurgalılar
Sınıf Amfibi
Alt sınıf Lissamphibia
Süper düzen Salientia
Sipariş Anura
Alttakım Neobatraki
Geniş Aile Dendrobatoidea

Aile

Dendrobatidae
Cope, 1865

Eş anlamlı

 • Phyllobatidae Fitzinger, 1843
 • Eubaphidae Bonaparte, 1850
 • Hylaplesidae Günther, 1858
 • Colostethidae Cope, 1867


Coğrafi dağılım

Dendrobatidae aralığı.PNG görüntüsünün açıklaması.


Dendrobatidae yaygın zehir kurbağa adlandırılan, bir olan aile içinde amfibiler menşeli olan Orta Amerika ve Güney . Bu küçük kurbağa türleri gündüzdür ve genellikle parlak renkli gövdelere sahiptir. Tüm yabani böcekler zehirlidir, ancak toksisiteleri türden türe ve popülasyondan popülasyona önemli ölçüde değişir. Bu amfibilere İngilizcede " zehirli ok kurbağaları " deniyor çünkü Amerikan yerlilerinin zehirli salgılarını üfleme borusu oklarının uçlarını zehirlemek için kullanıyorlar . Bununla birlikte, yüksek derecede toksik Phyllobates cinsinden sadece dört türün bu amaçla kullanıldığı belgelenmiştir. Özellikle Fransa'da yeni evcil hayvanlar olarak ticareti yapılmaktadır . Birçok tür tehdit altındadır.

Açıklama

Anatomi

Dendrobatidae çoğu türleri, yetişkinlikte küçük az 15 arasında değişen mm uzunluğunda ve en az 1 g ila 6 şahmerdan cm uzunluğunda ve yaklaşık 28 g . Çoğu Dendrobatidae, potansiyel yırtıcıları tehlikeleri konusunda uyaran parlak renkli aposematik desenler sergiler . Canlı renkleri, toksisiteleri ve derilerinde bulunan alkaloid seviyeleri ile ilişkilidir. Genus Kurbağa Dendrobates yüksek seviyelerine sahip alkaloidler cinsinin türlerini ise Colostethus olan şifreli ve zehirli değildir.

Dendrobatidae, aposematik bir organizma örneğidir . Parlak renkleri, potansiyel yırtıcılar için iştahsızlıklarını gösterir. Aposematizmin, filogenetik ağaçlara göre Dendrobatidae ailesinde en az dört kez ortaya çıktığına inanılıyor ve bu kurbağalar, o zamandan beri, renklerinde hem türler arası hem de türler arası dramatik farklılıklar yaşadılar. Bu tür bir savunma mekanizmasının, bu hayvanların ne sıklıkla mevcut olduğuna bağlı olduğu düşünüldüğünde, bu şaşırtıcıdır.

Renkler

Bazı Dendrobatidae türleri, tek bir tür içinde bir dizi farklı renklenme gösterir ve bu polimorfizm, 6000 yıl önce yakın zamanda ortaya çıkmış gibi görünmektedir. Bu nedenle, Dendrobates tinctorius, Oophaga pumilio ve O. granulifera gibi türler, haçlar arasında değişebilen bir renk desenine sahip olabilir (renkler poligenik kontrol altındadır ve desenler muhtemelen tek bir lokus tarafından kontrol edilir ). Renklendirmedeki farklılıklar tarihsel olarak aynı türe ait bireylerin iki farklı türe ait olduğunu belirlemeye yol açmıştır ve bu, bu türlerin sınıflandırılması için taksonomistler arasındaki çok sayıda tartışmayı açıklamaktadır.

Avlanma rejimlerindeki varyasyonlar, O. granulifera'daki polimorfizmin evrimini etkilemiş olabilirken, cinsel seçilim, Bocas del Toro'daki Oophaga pumilio popülasyonları arasındaki farklılaşmaya katkıda bulunmuş gibi görünmektedir .

Biyoloji ve ekoloji

Üreme

Dendrobatidae ailesinin türleri, anuranların çoğunun aksine, evlilik ritüeli ve ebeveyn bakımı ile işaretlenmiş bir üreme davranışı yelpazesi sergiler .

Dendrobatidae yılda birkaç kez ürer, üreme mevsimi tipik olarak yağışlı mevsimin başlangıcında başlar.

Erkekler bu dönemde özellikle bölgeseldir ve çağrılarını yaptıkları yerler ile yumurtlama alanları üzerinde güreşerek rekabet ederler. Dişiler arasındaki kavgalar da belirli türlerde mevcuttur ve erkeklere ve yumurtlama alanlarına erişimi şart koşar. Dişiler erkekleri inceler ve sonra eşlerini görünüşlerine ve onları çağırmak için seçtikleri yere göre seçerler. Çoğu türde erkek daha sonra dişiyi yumurtlama alanına getirir. Bazı Dendrobatidae'ler karakteristik bir sefalik amplexus oluştururlar, erkek dişi başından tutarak sırtına yapışır, diğerleri ise amplexus oluşturmaz. Yumurtalar yapraklar gibi nemli yerlere, bitkilerde, açıkta kalan köklere sudan serilir, dışarıdan döllenerek yumurtalar döllenir.

Kurbağa yavruları yumurtadan çıktıktan sonra, gelişecekleri bir su ortamına taşınmak üzere bir ebeveynin arkasında tek tek veya gruplar halinde taşınır. Türüne bağlı olarak, kurbağa yavrularının birikmesi, yer seviyesinde durgun su veya akarsu kütlesinde veya bromeliadların su rezervleri gibi karasal bitkilerin veya epifitlerin fitotelmalarında gerçekleşir . Türlerin çoğunda ebeveyn bakımı, kurbağa yavrularının metamorfozuna kadar su kaynağı kuruduğunda iribaşları hareket ettirmek veya dişi kurbağa yavrularını kısır yumurtalarla beslemek gibi çeşitli şekillerde devam eder.

Metamorfoz ilk yıl içinde döşeme ve genç ulaşmak cinsel olgunluk sonra 50 ila 80 gün gerçekleşir .


Gıda

Yetişkin Dendrobatidae etoburdur ve gün boyunca aktif olarak avladıkları küçük eklembacaklılarla beslenirler. Gıda uzmanlıkları, Dendrobatidae ailesinde birkaç kez ortaya çıkmıştır ve özel türlerin toksisitesi ve aposematizmiyle güçlü bir şekilde ilişkilidir. Bunlar gerçekten de yiyeceklerinde bulunan, esas olarak karıncalar ve oribat akarlarından oluşan alkaloidleri tutabilirler ve böylece onları avcılardan koruyan bir toksisite geliştirebilirler.

Kurbağa yavruları, güçlü bir yamyamlık eğilimi olan çoğunlukla etçildir. Aynı türden suda yaşayan eklembacaklılar ve kurbağa yavrularıyla veya diğer amfibilerle beslenirler. Farklı araştırmalar, bu yırtıcılığın kurbağa yavrularının diğer iribaşları ve yırtıcı böcek larvalarını, onlara saldırmak ve onları yemek için hala çok küçükken ortadan kaldırmasına da izin verdiğini göstermektedir. Bazı türlerde diyet, dişi tarafından bırakılan kısır yumurtalarla desteklenir veya hatta çoğunlukla en özelleşmiş Dendrobatidae'deki bu yumurtalardan oluşur.

dağılım ve yaşam alanı

Dendrobatidae, Orta ve Güney Amerika'daki nemli tropikal ortamlara özgüdür . Bu kurbağalar genellikle tropik ormanlarda, özellikle Bolivya, Kosta Rika, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Venezuela, Surinam, Fransız Guyana, Peru, Panama, Guyana, Nikaragua ve Hawaii'de (tanıtıldıkları yer) bulunur.

Doğal yaşam alanları arasında, subtropikal veya tropikal iklimde nemli alçak arazilerdeki subtropikal ve tropikal ormanlar, yüksek rakımlı subtropikal veya tropikal çalılıklar, dağlar, nehirler, tatlı su bataklıkları, göller ve bataklıklar bulunur. Bazı türler, mevsimsel olarak nemli otlaklarda veya su basmış ovalarda, ekilebilir arazilerde, otlaklarda, bahçelerde, tarlalarda, nemli savanlarda ve çok bozulmuş eski ormanlarda bulunabilir. Dendrobatidae, yerde veya yakınında, aynı zamanda yerden 10 m yüksekliğe kadar olan ağaçlarda da yaşama eğilimindedir .

Taksonomi

Dendrobatidae, kardeş ailesi Aromobatidae ile birlikte Dendrobatoidae süper ailesini oluşturur. Dünya Amfibi Türlerine (04 Nisan 2020) göre Dendrobatidae familyası, 199 tür ile 17 cins içerir, ancak çeşitli filogenetik çalışmalara konu olur ve ona ait türlerin taksonomisi sıklıkla gelişir.

Dünya Amfibi Türlerine göre Türler (04 Nisan 2020) Grant ve arkadaşlarına göre türetilmiş kladogram . (2017)
Dendrobatoidea


AromobatidaeDendrobatidae
Colostethinae


Colostethus
AmeeregaLeucostethus


EpipedobatlarSilverstoneia

Hyloxalinae


EktopoglossusParuwrobates
HyloxalusDendrobatinae

Filobatlar
Minyobates

Oophaga
DendrobatlarAdelfobatlar


Excidobates
AndinobatesRanitomeya


Toksisite ve ilaç

Dendrobatidae ailesindeki birçok kurbağa, derileri yoluyla lipofilik alkaloid toksinleri salgılar . Kurbağanın deri bezlerindeki alkaloidler, avcılara karşı kimyasal bir savunma görevi görür ve bu nedenle gün boyunca potansiyel avcılara karşı aktif olabilirler. Bu kurbağalarda yaklaşık 28 yapısal alkaloid sınıfı bilinmektedir. Bu türler arasında en zehirli olanı Phyllobates terribilis'tir . Bazı bilim adamları, Dendrobatidae'nin zehirlerini sentezlemediğine, ancak karıncalar, kırkayaklar ve akarlar gibi tükettikleri bazı eklembacaklılardan kimyasalları ayırdığına inanıyor . Bu nedenle esaret altında yetiştirilen hayvanlar, beslenmeleri farklı olduğu için doğal ortamda yaşayanlardan önemli düzeyde toksin göstermezler. Aslında, yeni araştırmalar, bazı türlerin dişilerinin kurbağa yavrularını beslemek için alkaloid izleri olan döllenmemiş yumurtalar bıraktığını göstermektedir. Bu davranış, zehirlerin çok genç yaşlardan itibaren verildiğini gösterir. Bununla birlikte, tutsak yetiştirilen kurbağalar, onları içeren bir diyet verildiğinde alkaloidleri biriktirme yeteneğini korur. Bazı Dendrobatidae'ler tarafından kullanılan toksinlere rağmen, avcılar onlara direnme yeteneklerini geliştirdiler. Örneğin, Liophis epinephelus yılanı, zehirlenmeye karşı bağışıklık geliştirmiştir.

Epipedobates'in üç renkli derisinden elde edilen kimyasal moleküller tıbbi değere sahiptir. Bilim adamları bu zehri ağrı kesici olarak kullanırlar . Çıkarılan moleküller arasında morfinden 200 kat daha güçlü bir analjezik, epibatidinden gerçekten de var . Bununla birlikte, terapötik doz, öldürücü doza çok yakındır. Abbott Laboratories tarafından geliştirilen Tebanicline adlı bir türev ABT-594, insanlarda testin ikinci aşamasına girmiş ancak aşırı gastrointestinal yan etkiler nedeniyle geliştirilmesi durdurulmuştur. Dendrobatidae'nin salgıları ayrıca kas gevşetici, kalp uyarıcı ve iştah bastırıcı olarak ilgi çekici olabilir . Bu kurbağaların en zehirli olanı olan Phyllobates terribilis, ortalama olarak on ila yirmi insanı veya yaklaşık on bin fareyi öldürmeye yetecek kadar toksine sahiptir. Diğer çoğu Dendrobatidae, yırtıcıları caydıracak kadar renkli ve zehirli olsa da, insanlar veya diğer büyük hayvanlar için çok daha az tehlike oluşturur.

Cilt renginin ve toksisitesinin gelişimi

Summers ve Clough (2000) tarafından Dendrobatidae ailesinde cilt renginin ve toksisitenin evrimi üzerine yapılan ilk çalışma, cilt toksisitesinin evriminin parlak rengin evrimi ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu gösterdi. Ek olarak, Santos ve Cannatella (2011) tarafından yapılan bir çalışma, Dendrobatidae'de renklendirme ve gıda uzmanlığı, vücut kütlesi, aerobik kapasite ve kimyasal savunma arasında dikkate değer bir korelasyon olduğunu açıklayarak bunu doğruladı. Santos ve Cannatella (2011), bu korelasyonları açıklayan iki evrimsel senaryo önermektedir. Bir olasılık, aposematizm ve aerobik uygunluğun, daha fazla karınca ve akar tüketen ve diyetlerinde uzmanlaşan kurbağaların daha fazla kaynak toplamadan önce gelmesidir . Bu, diyetin toksisitesinin canlı renklendirmeden önce ortaya çıktığını düşünen klasik aposematik teorisine aykırıdır. İkinci hipotez, gıda uzmanlaşmasının daha yüksek aerobik kapasiteden önce geldiğini ve aposematizmin Dendrobatidae'nin avlanma riski olmadan yiyecek aramasına izin verecek şekilde geliştiğini öne sürüyor.

Diğer veriler, boyama ve toksisitenin ters ilişkili olabileceğini göstermektedir. Wang ve Shaffer (2011) tarafından yakın zamanda yayınlanan bir çalışma bu fikri desteklemektedir. Bu çalışma, polimorfik Dendrobatidae kurbağalarında, daha az görünür renge sahip hayvanların, en parlak ve en görünür türlere göre daha toksik olduğunu bulmuştur. Toksinler ve parlak renkli pigmentler üretmek için harcanan enerji, toksisite ve parlak renklendirme arasında olası ödünleşmelere yol açar. Güçlü ikincil savunmaya sahip avlar (Wang ve Shaffer 2011 çalışmasındaki zehirli kurbağalar gibi), enerji açısından pahalı renkli deriyle daha az kazanacak. Sonuç olarak, oldukça zehirli kurbağa popülasyonları, daha az belirgin dış tehlike sinyalleri sergiler. Bu teori, artan cilt renginin her zaman artan toksisite ile geliştiği ilkesine meydan okur.

Avın hareketliliği, aposematik sinyallemenin ilk gelişimini de açıklayabilir. Av, büyüklük veya yaşam alanı gibi avcılara daha yatkın hale getiren özelliklere sahipse, aposematizm geliştirmek için iyi nedenleri vardır. Bunun bir örneği, bazı Dendrobatidae'lerde geceden gündüz davranışına geçiştir. Günlük davranışa geçtikten sonra, kurbağaların biyoloji açısından daha büyük olasılıkları vardı ve bunun sonucunda gıda uzmanlığı ortaya çıktı. Bu nedenle, aposematizm sadece bir sinyalizasyon sistemi değil, aynı zamanda organizmaların kaynaklara daha iyi erişmesi ve yetiştirici olarak başarılarını arttırması için bir araçtır.

Marples vd. Bununla birlikte, yırtıcı hayvanların beslenme alışkanlıklarının (uzun vadeli neofobi), yırtıcılar yeni biçimlerden yeterince uzun bir süre kaçınmaları halinde, uyarı renklendirmesinin evrimini kolaylaştırabileceğini göstermiştir.

Çok sayıda çalışma, Dendrobatidae'de cinsel seçilimin cilt rengi ve desenlerinin çeşitlendirilmesinde rol oynadığını ileri sürmektedir. Kadınların tercihleri ​​önemli bir rol oynadığından, erkeklerin renklerinin daha hızlı değişmesi gerekir. Cinsel seçilim birçok şeyden etkilenir. Ebeveyn yatırımı, dişinin seçimine kıyasla rengin evrimini bir noktada açıklayabilir. Örneğin, Oophaga pumilio'da iki cinsiyet aynı şekilde gençlerin bakımına dahil değildir. Dişi yumurtaları bırakır ve birkaç hafta yavruyla ilgilenirken, erkekler spermi biriktirir (bu daha az enerji gerektirir) ve sadece birkaç gün gençle ilgilenir. Cinsiyetler arasındaki bu fark, kadın seçiminde güçlü bir etki olacağını göstermektedir. Cinsel seçilim, türlerdeki fenotipik çeşitliliği büyük ölçüde artırır. Tazzyman ve Iwasa (2010), cinsel seçilimi kullanan bazı O. pumilio popülasyonlarının olduğunu ve bazılarının kullanmadığını buldu. Erken popülasyonlarda, fenotipik polimorfizm belirgindi.

Bazı Dendrobatidae popülasyonlarında güçlü eşeysel dimorfizmin yokluğu, cinsel seçilimin bu kurbağaların aposematizmi için geçerli bir hipotez olmadığını göstermektedir. Bunun nedeni, aposematik kurbağa popülasyonları için birincil koruyucu önlemin, avcıları toksisiteleri konusunda uyarma yetenekleridir. Rûdh vd. (2011), kadınların daha parlak erkekleri tercih etmelerinin her iki cinsiyette de renklendirmenin canlılığını artıracağını ve böylece saldırganları uyarma yeteneklerini artıracağını öngörmüştür. Aposematik bir popülasyonda erkekler ve dişiler arasında cinsel bir dimorfizm olsaydı, erkeklerin ve dişilerin avlanma düzeyinde bir farklılık olurdu, bu da cinsiyet oranında bir dengesizliğe neden olur, bu da çiftleşme stratejilerini etkiler ve nihayetinde çiftleşmeyi değiştirir. türlerin davranışı.

İnsanlarla ilişkiler

Yedekleme durumu

Kadın D. auratus esaret altında.

Birçok Dendrobatidae türü yakın zamanda habitat kaybı yaşamıştır (ağaç kesimi ve tarım nedeniyle) ve chytridiomycosis gibi hastalıklardan etkilenmiştir . Bu nedenle bazı türler tehdit altında veya nesli tükenmekte olarak listelenmiştir. Hayvanat bahçeleri, tutsak kurbağaları normalde sporcuların ayaklarını tedavi etmek için kullanılan antifungal bir ajanla tedavi ederek bu hastalığı durdurmaya çalıştı.

Esir üreme

Tüm zehirli kurbağa türleri neotropikal kökenlidir. Doğadan yakalanan örnekler bir süre toksisiteyi koruyabilir, bu nedenle bu hayvanlarla çalışırken çok dikkatli olunmalıdır. Esaret altında, çoğu tür, nem% 80-100 civarında sabit tutulduğunda ve sıcaklık gün boyunca 22 ° C ile 27 ° C civarında ve gece boyunca 16 ° C ile 18 ° C arasında olduğunda iyi yaşar. Bazı türler düşük sıcaklıkları diğerlerinden daha iyi tolere eder.

Orijinal yayın

 • Cope, 1865: Batrachia Salientia Birincil Gruplarının Kroki . The Natural History Review, Yeni Seri, cilt. 5, p. 97–120 ( tam metin ).

Dış bağlantılar

Notlar ve referanslar

(fr) Bu makale kısmen veya tamamen Wikipedia makalesinden alınmıştır İngilizce başlıklı " Dendrobatidae " ( yazarların listesini görmek ) .
 1. Dünya Amfibi Türleri, dış bağlantıya yapılan bir güncelleme sırasında görüntülendi
 2. ^ A b c ve d " AmphibiaWeb - Dendrobatidae ", AmphibiaWeb ( 10 Ekim 2008'de erişildi )
 3. Heying, H., " Dendrobatidae ", Animal Diversity Web,( 18 Eylül 2008'de erişildi )
 4. (inç) Ted R. Kahn, Enrique La Marca, Stefan Lötters ve diğerleri. , And ülkelerinin Aposematik zehirli kurbağaları (Dendrobatidae): Bolivya, Kolombiya, Ekvador, Peru ve Venezuela, Arlington, Virginia, Uluslararası Koruma Örgütü,, 588 s. ( ISBN 978-1-934151-27-3 )
 5. Caldwell, JP, “ Myrmecophagy'nin evrimi ve zehirli kurbağalardaki bağlantıları (Dendrobatidae Ailesi). ", Journal of Zoology, cilt. 240, n o 1,, s. 75–101 ( DOI 10.1111 / j.1469-7998.1996.tb05487.x )
 6. a ve b J.C. Santos, LA Coloma ve DC Cannatella, " Zehirli kurbağalarda aposematizm ve diyet uzmanlığının çoklu, yinelenen kökenleri ", Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri, cilt. 100, n o 22,, s. 12792–12797 ( PMID 14555763, PMCID 240697, DOI 10.1073 / pnas.2133521100 )
 7. a ve b J. C. Santos ve DC Cannatella, " Fenotipik entegrasyon, zehirli kurbağalarda aposematizm ve ölçekten ortaya çıkar ", Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Prodeedings, cilt. 108, n o 15,, s. 6175–6180 ( PMID 21444790, PMCID 3076872, DOI 10.1073 / pnas.1010952108 )
 8. a ve b (in) Summers, K; Symula, R; Clough, M; Cronin, T, " Zehirli kurbağalarda görsel eş seçimi ", Londra Kraliyet Cemiyeti Bildirileri B: Biyolojik Bilimler, cilt. 266, n o 1434, s. 2141–5 ( PMID 10649631, PMCID 1690338, DOI 10.1098 / rspb.1999.0900 )
 9. Summers K., Cronin TW, Kennedy T., " Bocas del Toro Takımadaları, Panama'dan çilek zehirli kurbağanın ( Dendrobates pumilio ) farklı renk morflarının melezlenmesi ", Journal of Herpetology, cilt. 38, n o 1,, s. 1–8 ( DOI 10.1670 / 51-03A )
 10. Kok, PJR; MacCulloch, RD; Solak, P; Poelman, EH; Bourne, GR; Lathrop, A; Lenglet, GL, " Tip bölgesinden Colostethus beebei'nin (Noble, 1923) yeniden tanımlandığı Fransız Guyanasından yeni bir Colostethus (Anura, Dendrobatidae) türü ", Phyllomedusa, cilt. 5, n o 1,, s. 43–66 ( DOI 10.11606 / issn.2316-9079.v5i1p43-66, çevrimiçi okuyun )
 11. IJ Wang, " Ters ilişkili aposematik özellikler: polimorfik bir zehirli ok kurbağasında artan toksisite ile azalan göze çarpma gelişir ", Evolution, cilt. 65, n o 6,, s. 1637–1649 ( PMID 21644954, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2011.01257.x )
 12. ME Maan ve ME Cummings, " Bir polimorfik zehirli kurbağada aposematik sinyal bileşenleri için dişi tercihleri ", Evolution, cilt. 62, n o 9,, s. 2234–2345 ( PMID 18616568, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2008.00454.x )
 13. RG Reynolds ve BM Fitzpatrick, " Ekolojik olarak önemli bir özelliğe dayalı olarak zehirli ok kurbağalarında çeşitli çiftleşme ", Evolution, cilt. 61, n o 9,, s. 2253–2259 ( PMID 17767594, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2007.00174.x )
 14. IJ Tazzyman ve Y. Iwassa, " Cinsel seçilim rastgele genetik sürüklenmenin etkisini artırabilir - çilek zehirli ok kurbağası Oophaga pumilio'daki polimorfizmin nicel bir genetik modeli ", Evolution, cilt. 64, n o 6,, s. 1719–1728 ( PMID 20015236, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2009.00923.x )
 15. (içinde) Martha L. Crump, " Amfibiler Arasında Ebeveyn Bakımı ", Davranış Çalışmalarında Gelişmeler, cilt. 25,, s. 109–144 ( DOI 10.1016 / S0065-3454 (08) 60331-9 )
 16. (in) Summers, " İki tür zehirli ok kurbağasında çiftleşme stratejileri-: karşılaştırmalı bir çalışma ", Hayvan Davranışı, , s. 907-919 ( DOI 10.1016 / S0003-3472 (06) 80004-7 )
 17. (in) Heather Heying, " Dendrobatidae " üzerine animaldiversity.org (erişilen 2020 21 Nisan )
 18. a ve b (en) Kentwood D. Wells, The Ecology and Behavior of Amphibians, University of Chicago Press,, 1400, s. ( ISBN 9780226893334 ve 0226893332, DOI 10.7208 / chicago / 9780226893334.001.0001 ), s. Bölüm 11: p524-526
 19. a ve b (en) Cinsel Seçilim: Neotropiklerden Perspektifler ve Modeller, , 466 s. ( ISBN 978-0-12-416028-6, DOI 10.1016 / C2011-0-05695-8 ), böl. 11, p. 295-297
 20. (in) Cinsel Seçilim: Neotropiklerden Perspektifler ve Modeller, , 466 s. ( ISBN 978-0-12-416028-6, DOI 10.1016 / C2011-0-05695-8 ), böl. 11
 21. (in) " ranitomeya imitator " üzerine dendrobates.org (erişilen 2020 21 Nisan )
 22. (in) Catherine Darst, Pablo Menéndez-A Guerrero, Luis A. Coloma ve David Cannatella, " Evolution of Diyet Specialization and Chemical Defense in Poison Frogs (Dendrobatidae): A Comparative Analysis ", The American Naturalist 165 (1), , s. 56-69 ( DOI 10.1086 / 426599, çevrimiçi okuyun )
 23. (in) A. Saporito, " Zehirli Kurbağalarda Arthropod Alkaloids: A Review of the" Diyet Hipotezi. ", Heterocycles, 79 (1), , s. 277 ( DOI 10.3987 / REV-08-SR (D) 11 )
 24. (in) Janalee P. Caldwell Carmozina Maria de Araujo, " Zehirli Kurbağaların Kurbağa Yavrularında Ayrım Yapmayan Yırtıcı Davranıştan Kaynaklanan Yamyam Etkileşimler (Anura: Dendrobatidae) ", Biotropica, 30 (1), , s. 92-103 ( DOI 10.1111 / j.1744-7429.1998.tb00372.x )
 25. " Poison Dart Frogs in Hawaii, " Explore Biodiversity ( 21 Ekim 2008'de erişildi )
 26. Hurme, Kristiina; Gonzalez, Kittzie; Halvorsen, Mark; Foster, Bruce ve Moore, Don, " Dendrobatid Kurbağalar için Çevresel Zenginleştirme " , Uygulamalı Hayvan Refahı Bilimi Dergisi, Lawrence Erlbaum Associates, Inc., cilt. 6, n, O, 4,, s. 285–299 ( PMID 14965783, DOI 10.1207 / s15327604jaws0604_3 )
 27. a ve b Amphibian Species of the World, 4 Nisan 2020'de erişildi
 28. ^ " Amphibian Species of the World ", The American Museum of Natural History ( 10 Ekim 2008'de erişildi )
 29. Pough, Frederick Harvey; Andrews, Robin M .; Cadle, John E. ve Crump, Martha L., Herpetology, Upper Saddle River, NJ, Pearson / Prentice Hall,( ISBN 0-13-100849-8 ), s. 92
 30. T. Grant, DR Frost, JP Caldwell, R. Gagliardo, CFB Haddad, PJR Kok, DB Means, BP Noonan, WE Schargel ve WC Wheeler, " Dart zehirli kurbağaların ve akrabalarının filogenetik sistematiği (Amphibia: Athesphatanura: Dendrobatidae ) ”, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Bülteni, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, cilt. 299, n o 299, s. 1–262 ( DOI 10.1206 / 0003-0090 (2006) 299 [1: PSODFA] 2.0.CO; 2, çevrimiçi okuyun )
 31. (in) Grant ve diğerleri, " Phylogenetic Systematics of Poison Dart Frogs and Their Relatives Revisited (Anura: Dendrobatoidea) ", South 12 American Journal of Herpetology (s1), ( ISSN 1982-355X, çevrimiçi okuyun )
 32. David Cannatella, Dendrobatidae. Zehirli ok kurbağaları, Dart zehirli kurbağaları, Zehirli ok kurbağaları, Hayat Ağacı Projesi,( 23 Ekim 2008'de erişildi )
 33. Darst, C., Menendez-Guerreor, P., Coloma, L. ve Cannatella, D., " Evolution of Diyet Specialization and Chemical Defense in Poison Frogs (Dendrobatidae): A Comparative Analysis ", The American Natural, cilt. 165, n o 1,, s. 56–69 ( PMID 15729640, DOI 10.1086 / 426599 )
 34. Daly, JW, Gusovsky, F., Myers, CW, Yotsuyamashita, M. ve Yasumoto, T., " Bir dendrobatid kurbağada ( Colostethus inguinalis ) ilk tetrodotoksin oluşumu, bufonid cinsi Atelopus için başka raporlarla birlikte ", Toxicon, cilt. 32, n o 3,, s. 279–285 ( PMID 8016850, DOI 10.1016 / 0041-0101 (94) 90081-7 )
 35. Jennifer Stynoski, Yaritbel Torres-Mendoza, Mahmood Sasa-Marin ve Ralph Saporito, " Çilekli zehirli kurbağa Oophaga Pumilio'da alkaloid bazlı kimyasal savunmanın anne tarafından sağlanmasının kanıtı ", Ekoloji, cilt. 95, n o 3,, s. 587–93 ( PMID 24804437, DOI 10.1890 / 13-0927.1 )
 36. R. Saporito, M. Donnelly, R. Norton, H. Garraffo, T. Spande ve J. Daly, " Zehirli kurbağalarda alkaloidler için önemli bir besin kaynağı olarak Oribatid akarları ", Birleşik Devletler Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri Amerika Birleşik Devletleri, cilt. 104, n o 21,, s. 8885–8890 ( PMID 17502597, PMCID 1885597, DOI 10.1073 / pnas.0702851104 )
 37. Myers, CW; Daly, JW ve Malkin, B., " Üfleme tabancası üretimi ve dart zehirlenmesi tartışmalarıyla, batı Kolombiya'nın Emberá Kızılderilileri tarafından kullanılan tehlikeli derecede zehirli yeni bir kurbağa ( Phyllobates ) ", Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Bülteni, cilt. 161, n o 2, s. 307–365 + renk pls. 1-2
 38. "Bilim: Zehirli kurbağadan güçlü ağrı kesici" ( İnternet Arşivi sürümü 7 Nisan 2010 ), New Scientist,
 39. RJ Prince ve SM Sine, " Epibatidine, benzersiz alan seçiciliği ile kas asetilkolin reseptörlerini aktive eder ", Biophysical Journal, Biophysical Journal, cilt. 75, n, o, 4,, s. 1817–27 ( PMID 9746523, PMCID 1299853, DOI 10.1016 / S0006-3495 (98) 77623-4 )
 40. M. Decker, M. Meyer ve J. Sullivan, " Ağrı kontrolü için nikotinik asetilkolin reseptör agonistlerinin terapötik potansiyeli ", Expert Opinion on Investigational Drugs, cilt. 10, n o 10,, s. 1819–1830 ( PMID 11772288, DOI 10.1517 / 13543784.10.1819 )
 41. Meyer MD. Nöropatik Ağrının Tedavisinde Hedef Olarak Nöronal Nikotinik Asetilkolin Reseptörleri. İlaç Geliştirme Araştırması . 2006; 67: 355-359.
 42. " San Diego Zoo's Animal Bytes: Poison Frog, " Zoological Society of San Diego ( 10 Ekim 2008'de erişildi )
 43. " Dünyadaki en zehirli yaratık gizemli bir böcek olabilir, " Wonderquest.com ( 26 Temmuz 2013'te erişildi )
 44. K. Summers ve M. Clough, " Zehirli kurbağa ailesinde (Dendrobatidae) renklenme ve toksisitenin evrimi ", Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri, cilt. 98, n o 11,, s. 6227–6232 ( PMID 11353830, PMCID 33450, DOI 10.1073 / pnas.101134898 )
 45. I. Wang ve HB Shaffer, " Aposematik Bir Türde Hızlı Renk Evrimi: Çarpıcı Polimorfik Çilek Zehirli Ok Kurbağasında Renk Varyasyonunun Filogenetik Bir Analizi ", Evolution, cilt. 62, n o 11,, s. 2742–2759 ( PMID 18764916, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2008.00507.x )
 46. I Speed, MA Brockhurst ve GD Ruxton, " Aposematizmin ikili faydaları: Avcılardan kaçınma ve gelişmiş kaynak toplama ", Evolution, cilt. 64, n o 6,, s. 1622–1633 ( PMID 20050915, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2009.00931.x )
 47. ^ I. Speed, GD Ruxton, JD Blount ve PA Stephens, " Bir avcı-av sisteminde dürüst sinyallerin çeşitlendirilmesi ", Ecology Letters, cilt. 13, n o 6,, s. 744–753 ( PMID 21644954, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2011.01257.x )
 48. K. Summers, " Kurbağalarda parlak renklenme ve toksisitenin yakınsak evrimi ", Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı, cilt. 100, n o 22,, s. 12533–12534 ( PMID 14569014, PMCID 240648, DOI 10.1073 / pnas.2335928100 )
 49. NM Marples, DJ Kelly ve RJ Thomas, " Perspektif: Uyarıcı renklendirmenin evrimi paradoksal değildir ", Evolution, cilt. 59, n o 5,, s. 933–940 ( PMID 16136793, DOI 10.1111 / j.0014-3820.2005.tb01032.x )
 50. ^ ME Mann ve ME Cummings, " Zehirli kurbağada aposematik sinyallerde cinsel dimorfizm ve yönlü cinsel seçilim ", Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı, cilt. 106, n o 45,, s. 19072–19077 ( PMID 19858491, PMCID 2776464, DOI 10.1073 / pnas.0903327106 )
 51. K Summers, L Bermingham, S. Weigt, S. McCafferty ve L. Dahlstrom, “ Fenotipik ve ebeveyn davranışı zıt dart zehirli kurbağa üç türün genetik ıraksama ”, Kalıtım Dergisi, cilt. 88, n o 1,, s. 8–13 ( PMID 9048443, DOI 10.1093 / oxfordjournals.jhered.a023065 )
 52. A. Rudh, B. Rogell ve J. Hoglund, " Çilekli zehirli kurbağa Dendrobates pumilio'nun renk morflarında kademeli olmayan varyasyon: genetik ve coğrafi izolasyon, polimorfizmin korunmasında seçilim için bir rol önermektedir ", Molecular Ecology, cilt. 16, n o 20,, s. 4282–4294 ( PMID 17868297, DOI 10.1111 / j.1365-294X.2007.03479.x )
 53. ^ ME Maan ve ME Cummings, " Bir zehirli kurbağada aposematik sinyallerde cinsel dimorfizm ve yönlü seçim ", Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı, cilt. 106, n o 45,, s. 19072–19077 ( PMID 19858491, PMCID 2776464, DOI 10.1073 / pnas.0903327106 )
 54. SJ Tazzyman ve Y. Iwasa, " Cinsel seçilim rastgele genetik sürüklenmenin etkisini artırabilir - oophaga pumilio'da polimorfizmin nicel bir genetik modeli, çilek zehirli ok kurbağası ", Evolution, cilt. 64, n o 6,, s. 1719–1728 ( PMID 20015236, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2009.00923.x )
 55. Andreas Rudh, B. Rogell, O. Håstad ve = A. Qvarnström, " Çilekli zehirli kurbağalarda renklenme ve cinsel görünüm arasındaki ortak varyasyonla bağlantılı hızlı popülasyon farklılaşması ", Evolution, cilt. 65, n o 65,, s. 1271–1282 ( DOI 10.1111 / j.1558-5646.2010.01210.x )
 56. P Daszak, L Berger, AA Cunningham, AD Hyatt, DE Green ve R. Speare, " Ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar ve amfibi popülasyonunun azalması ", Emerg. Infect. Söyle. , cilt. 5, n o 5,, s. 735–48 ( DOI 10.3201 / eid0506.990601 )
 57. " Zehirli Ok Kurbağası Bilgi Sayfası - Ulusal Hayvanat Bahçesi | FONZ, National Zoological Park ( 10 Ekim 2008'de erişildi )
 58. Lötters Stefan, Jungfer, Henkel ve Schmidt, Poison Frogs: Biology, Species ve Captive Husbandry, Serpent's Tale,, 668 s. ( ISBN 978-3-930612-62-8 ve 3-930612-62-3 )