Plethodontidae

Plethodontidae to rodzina z ogoniaste . Został stworzony przez Johna Edwarda Graya w 1850 roku .

Podział

29 rodzajów występuje głównie w Ameryce, od skrajnego południa Alaski i Nowej Szkocji po wschodnią Brazylię i środkową Boliwię . Ale nie jest to odosobniony rodzaju w Europie, speleomantes z ośmiu gatunków, które żyją w Włochy, Sardynia i Francji (tylko w Alpes-Maritimes), a drugi samodzielnie rodzaju w Korei Południowej z tylko jednym gatunku: Karsenia koreana .

Opis

Są to salamandry bez płuc, w których oddychają przez skórę i tkanki w jamie ustnej.

Lista podrodzin i rodzajów

Według Amphibian Species of the World (1 marca 2020 r.) :

Taksonomia

Klasyfikacja tej rodziny znacznie się rozwinęła w następstwie prac Vieites, Román, Wake i Wake z 2011 r., Które połączyły trzy stare podrodziny Bolitoglossinae, Hemidactyliinae i Spelerpinae w jedną powiększoną podrodzinę Hemidactyliinae.

Etymologia

Nazwa tej rodziny, Plethodontidae, pochodzi od greckiego πληθος, „za dużo, nadmiar” i οδους, „ząb”, po którym następuje przyrostek oznaczający rodzinę, a zatem „ze zbyt dużą liczbą zębów” w odniesieniu do dużej liczby małe zęby, które mają gatunek z tej rodziny.

Oryginalna publikacja

  • Gray, 1850: Katalog okazów płazów w kolekcji British Museum. Część druga. Batrachia Gradientia ( pełny tekst )

Linki zewnętrzne

Uwagi i odniesienia

  1. Gatunki płazów świata, oglądane podczas aktualizacji linku zewnętrznego
  2. Amphibian Species of the World, dostęp 1 marca 2020
  3. Vieites, Román, Wake & Wake, 2011: Wielogenowe spojrzenie na związki filogenetyczne w największej rodzinie salamandrów, Plethodontidae . Filogenetyka molekularna i ewolucja, tom. 59, n o 3 s. 623–635 .
  4. ^ Jean Lescure i Bernard Le Garff, Etymologia nazw płazów i gadów Europy, Paryż, Belin, pot. „Przebudzenie natury”,, 207 str. ( ISBN 2-7011-4142-7 )