Microhylidae

Microhylidae to rodzina z płazów . Został stworzony przez Alberta Günthera w 1858 roku .

Podział

Zakres Microhylidae.

Członkowie tej rodziny znajdują się w Ameryce Północnej, w Ameryce Południowej, w Afryce subsaharkiej, w Azji Południowej, w Azji Wschodniej, w Azji Południowo-Wschodniej i Melanezji .

Etymologia

Nazwę tej rodziny od greckich mikrosów „małe” i od łacińskiego hyla „rzekotki drzewnej” nadano im ze względu na ich niewielkie rozmiary i raczej nadrzewne maniery.

Opis

Członkowie rodziny Microhylidae są zwykle mali (poniżej 15 mm ), chociaż niektóre gatunki mogą dorastać do 90 mm . Są to płazy lądowe lub nadrzewne, często chroniące się na ziemi pod martwymi liśćmi i polujące nocą. Rozróżniamy dwa typy morfologii, z jednej strony gatunki o zaokrąglonym ciele i małym pysku, z drugiej zaś gatunki przywracające zwykłe proporcje żab. Pierwsze żywią się głównie termitami i mrówkami, inne mają bardziej zróżnicowaną dietę, identyczną jak inne żaby.

Członkowie rodzaju Breviceps kopią płazy z suchych regionów Afryki, a niektóre gatunki nawet składają jaja w glebie.

Niektóre Microhylidae z Nowej Gwinei i Australii mają osobliwość radzenia sobie bez stanu larwalnego ( kijanki ), z jaja wykluwającego się w małą żabę. W rzeczywistości gatunki nadrzewne mogą więc składać jaja na drzewach i nigdy nie schodzić na ziemię.

Lista rodzajów i podrodzin

Według Amphibian Species of the World (15 września 2015) :

Oryginalna publikacja

  • Günther, 1858: O systematycznym rozmieszczeniu bezogoniastych Batrachian i strukturze Rhinophrynus dorsalis . Proceedings of the Zoological Society of London, vol. 26, s. 339-352 ( pełna treść ).

Linki zewnętrzne

Uwagi i odniesienia