Metacrinia nichollsi

Metacrinia nichollsi, jedyny przedstawiciel rodzaju Metacrinia, jest to gatunek z amfibii w rodzinie z żółwinkowate .

Podział

Podział

Gatunek ten występuje endemicznie w południowo-zachodniej Australii . Występuje do 800 m na wysokości między Dunsborough i Albany .

Opis

Metacrinia nichollsi mierzy 25 mm . Jego ciało jest krępe, a kończyny krótkie. Jego grzbiet jest bardzo ciemnobrązowy lub czarny z czasami różowymi plamkami. Brzuch jest szary, granatowy lub czarny z białymi cętkami. Posiada żółte lub pomarańczowe znaczenia u podstawy każdej przedniej łapy, z tyłu ud oraz podbrzusza. Skóra na plecach jest pokryta brodawkami, a skóra na brzuchu ziarnista. Jego błony bębenkowe są widoczne, a żadna z nóg nie jest błoniasta.

Siedlisko i sposób życia

Występuje wśród liści, które spadły na ziemię, pod kamieniami i kłodami w lasach Karri i Jarrah . Rozmnażanie odbywa się pod koniec lata, przy większej aktywności po deszczach. Samce mają krótki odgłos podobny do żab z rodzaju Pseudophryne . Rodzice pozostawiają od 25 do 30 jaj zakopanych w wilgotnej glebie, a młode rodzą się bez przechodzenia przez stadium larwalne .

Etymologia

Gatunek ten został nazwany na cześć Gilberta Ernesta Nichollsa .

Publikacje oryginalne

  • Harrison, 1927: Notatki na temat niektórych żab z Australii Zachodniej, z opisami nowych gatunków . Zapisy Muzeum Australkiego, vol. 15, s. 277–287 ( pełna treść ).
  • Parker, 1940: Australakie żaby z rodziny Leptodactylidae . Novitates Zoologicae, vol. 42, n o jeden, s. 1-107 ( pełny tekst ).

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Uwagi i odniesienia

  1. i b gatunków płazów Świata, oglądane podczas aktualizacji do łącza zewnętrznego
  2. IUCN, konsultowany podczas aktualizacji zewnętrznego łącza
  3. Harrison, 1927: Notatki o niektórych żabach z Australii Zachodniej, z opisami nowych gatunków . Zapisy Muzeum Australkiego, vol. 15, s. 277–287 ( pełna treść ).