Dendrobatidae

Dendrobatidae
Opis tego obrazu, również skomentowany poniżej
Klasyfikacja według ASW
Królować Animalia
Gałąź Chordata
Sub-embr. Kręgowce
Klasa Gady
Podklasa Lissamphibia
Super zamówienie Salientia
Zamówienie Anura
Zamówienie podrzędne Neobatrachia
Świetna rodzina Dendrobatoidea

Rodzina

Dendrobatidae
Cope, 1865

Synonimy

 • Phyllobatidae Fitzinger, 1843
 • Eubaphidae Bonaparte, 1850
 • Hylaplesidae Günther, 1858
 • Colostethidae Cope, 1867


Rozkład geograficzny

Opis obrazu.PNG zasięgu Dendrobatidae.


Dendrobatidae, powszechnie nazywane trucizna żaba, to rodzina z płazów, które są pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej . Te małe gatunki żab są dzienne i często mają jaskrawo ubarwione ciała. Wszystkie dzikie chrząszcze są trujące, chociaż ich toksyczność różni się znacznie w zależności od gatunku i populacji. Te płazy nazywane są w języku angielskim „ żabami z zatrutymi strzałkami ”, ponieważ rdzenni Amerykanie używają ich toksycznych wydzielin do zatruwania końców strzał z dmuchawek . Udokumentowano jednak, że tylko cztery gatunki z wysoce toksycznego rodzaju Phyllobates są wykorzystywane do tego celu. Są sprzedawane w szczególności we Francji jako nowe zwierzęta domowe . Wiele gatunków jest zagrożonych.

Opis

Anatomia

Większość gatunków Dendrobatidae jest małych w wieku dorosłym, od mniej niż 15 mm długości i mniej niż 1 g barana do 6 cm długości i około 28 g . Większość Dendrobatidae wykazuje jaskrawe wzory aposematyczne, ostrzegające potencjalnych drapieżników o ich niebezpieczeństwie. Ich żywe zabarwienie jest związane z toksycznością i poziomem alkaloidów zawartych w ich skórze. Żaby z rodzaju Dendrobates mają wysoki poziom alkaloidów, podczas gdy gatunki z rodzaju Colostethustajemnicze i nie są trujące.

Przykładem organizmu aposematycznego są Dendrobatidae . Ich jaskrawa kolorystyka świadczy o braku apetytu na potencjalnych drapieżników. Uważa się, że aposematyzm pojawił się co najmniej cztery razy w rodzinie Dendrobatidae według drzew filogenetycznych i od tego czasu żaby te doświadczyły dramatycznych rozbieżności - zarówno międzygatunkowych, jak i wewnątrzgatunkowych - w zabarwieniu. Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że ten rodzaj mechanizmu obronnego zależy od częstotliwości występowania tych zwierząt.

Zabarwienie

Niektóre gatunki Dendrobatidae wykazują szereg różnych ubarwień w obrębie jednego gatunku i wydaje się, że ten polimorfizm pojawił się niedawno, 6000 lat temu. Dlatego gatunki takie jak Dendrobates tinctorius, Oophaga pumilio i O. granulifera mogą mieć wzór kolorów, który może różnić się między krzyżówkami (kolory są pod kontrolą poligeniczną, podczas gdy wzory są prawdopodobnie kontrolowane przez pojedyncze mice ). Różnice w zabarwieniu historycznie prowadziły do ​​identyfikacji osobników tego samego gatunku jako należących do dwóch różnych gatunków, co wyjaśnia dużą liczbę kontrowersji wśród taksonomistów w zakresie klasyfikacji tych gatunków.

Różnice w reżimach drapieżnictwa mogły wpłynąć na ewolucję polimorfizmu u O. granulifera, podczas gdy wydaje się, że dobór płciowy przyczynił się do zróżnicowania populacji Oophaga pumilio w Bocas del Toro.

Biologia i ekologia

Reprodukcja

Gatunki z rodziny Dendrobatidae wykazują w odróżnieniu od większości anuranów spektrum zachowań reprodukcyjnych charakteryzujących się rytuałem małżeńskim i opieką rodzicielską .

Dendrobatidae rozmnażają się kilka razy w roku, sezon lęgowy zwykle rozpoczyna się wraz z początkiem pory deszczowej.

Samce są w tym okresie szczególnie terytorialne i rywalizują walcząc o mica, z których wypowiadają swoje wołanie, a także o mica tarła. Walki między samicami są również obecne w niektórych gatunkach i warunkują dostęp do samców i mic tarła. Samice badają samców, a następnie wybierają partnerów na podstawie ich wyglądu i mica, w którym mają je nazwać. U większości gatunków samiec następnie sprowadza samicę na mice tarła. Niektóre z rodziny Dendrobatidae tworzą wtedy charakterystyczny obojczyk głowowy, samiec przylega do pleców samicy, trzymając ją za głowę, podczas gdy inne nie tworzą ampleksusa. Jaja składane są z wody w wilgotnych micach, np. Na liściach, w roślinach, na odsłoniętych korzeniach, jaja są zapładniane przez zapłodnienie zewnętrzne.

Po wykluciu kijanki są przenoszone pojedynczo lub w grupach na grzbiecie rodzica w celu przetransportowania do środowiska wodnego, w którym będą się rozwijać. W zależności od gatunku, osadzanie kijanki odbywa się na poziomie gruntu w korpusie wody stojącej lub w strumieniu lub w phytotelmas roślin lądowych lub epifitami takich jak rezerwy wody z bromeliads . U większości gatunków opieka rodzicielska utrzymuje się w różnych formach, takich jak przesuwanie kijanek, gdy woda wysycha lub karmienie kijanek przez samicę bezpłodnymi jajami, aż do metamorfozy kijanek.

Metamorfoza występuje między 50 a 80 dni po ułożeniu i młode osiągają dojrzałość płciową w pierwszym roku .


jedzenie

Dorosłe Dendrobatidae są mięsożerne i żywią się małymi stawonogami, na które aktywnie polują w ciągu dnia. Specjalizacje żywieniowe pojawiały się kilkakrotnie w rodzinie Dendrobatidae i są silnie skorelowane z toksycznością i aposematyzmem gatunków specjalistycznych. Są to w rzeczywistości mogą sekwestrować alkaloidy występować w żywności, który składa się głównie z mrówkami i oribate roztocza, a tym samym stworzenia toksyczność chroniąc je przed drapieżników.

Kijanki to głównie drapieżniki z silną tendencją do kanibalizmu. Żywią się stawonogami wodnymi i kijankami tego samego gatunku lub innymi płazami. Różne badania pokazują, że to drapieżnictwo pozwala również kijankom eliminować inne kijanki i larwy owadów drapieżnych, gdy te ostatnie są nadal zbyt małe, aby je zaatakować i zjadać. U niektórych gatunków dietę uzupełniają bezpłodne jaja składane przez samicę, patrz przeważnie zawarte w tych jajach u najbardziej wyspecjalizowanych Dendrobatidae.

Dystrybucja i siedlisko

Dendrobatidae są endemiczne dla wilgotnych środowisk tropikalnych w Ameryce Środkowej i Południowej. Te żaby są powszechnie spotykane w lasach tropikalnych, zwłaszcza w Boliwii, Kostaryce, Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze, Wenezueli, Surinamie, Gujanie Francuskiej, Peru, Panamie, Gujanie, Nikaragui i na Hawajach (gdzie są wprowadzane).

Ich naturalne siedliska obejmują wilgotne nizinne lasy subtropikalne i tropikalne, subtropikalne lub tropikalne zarośla na dużych wysokościach, góry, rzeki, słodkowodne bagna, jeziora i bagna w klimacie subtropikalnym lub tropikalnym. Niektóre gatunki można spotkać na okresowo wilgotnych murawach lub zalanych równinach, gruntach ornych, pastwiskach, ogrodach, plantacjach, wilgotnej sawannie i silnie zdegradowanych prastarych lasach. Dendrobatidae żyją na ziemi lub w jej pobliżu, ale także na drzewach do 10 m nad ziemią.

Taksonomia

Dendrobatidae wraz ze swoją siostrzaną rodziną Aromobatidae tworzą nadrodzinę Dendrobatoidae. Jak podaje Amphibian Species of the World (04.04.2020), rodzina Dendrobatidae liczy 17 rodzajów ze 199 gatunkami, jest jednak przedmiotem różnych badań filogenetycznych, a taksonomia należących do niej gatunków często ewoluuje.

Gatunki według gatunków płazów świata (04 kwietnia 2020) Pochodny kladogram, według Granta i wsp. (2017)
Dendrobatoidea


AromobatidaeDendrobatidae
Colostethinae


Colostethus
AmeeregaLeucostethus


EpipedobatesSilverstoneia

Hyloxalinae


EctopoglossusParuwrobates
HyloxalusDendrobatinae

Phyllobates
Minyobates

Oophaga
DendrobatesAdelphobates


Excidobates
AndinobatesRanitomeya


Toksyczność i medycyna

Wiele żab z rodziny Dendrobatidae wydziela przez skórę lipofilowe toksyny alkaloidowe . Alkaloidy w gruczołach skórnych żab służą jako ochrona chemiczna przed drapieżnikami, dzięki czemu mogą być aktywne przeciwko potencjalnym drapieżnikom w ciągu dnia. W tych żabach znanych jest około 28 klas strukturalnych alkaloidów. Spośród tych gatunków najbardziej toksyczny jest Phyllobates terribilis . Niektórzy naukowcy uważają, że Dendrobatidae nie syntetyzują swoich trucizn, ale oddzielają chemikalia od niektórych spożywanych przez siebie stawonogów, takich jak mrówki, stonogi i roztocza . Z tego powodu zwierzęta hodowane w niewoli nie wykazują znacznych poziomów toksyn, jak te żyjące w środowisku naturalnym, ponieważ ich dieta jest inna. W rzeczywistości nowe badania sugerują, że samice niektórych gatunków składają niezapłodnione jaja, które zawierają ślady alkaloidów, aby nakarmić kijanki. Takie zachowanie pokazuje, że trucizny są wprowadzane od bardzo młodego wieku. Niemniej jednak żaby wyhodowane w niewoli zachowują zdolność do gromadzenia alkaloidów, gdy otrzymują dietę, która je zawiera. Pomimo toksyn używanych przez niektóre Dendrobatidae, drapieżniki rozwinęły zdolność do opierania się im. Na przykład wąż Liophis epinephelus rozwinął odporność na truciznę.

Cząsteczki chemiczne wyekstrahowane ze skóry Epipedobates tricolor mają wartość leczniczą. Naukowcy używają tej trucizny jako środka przeciwbólowego . Wśród wyekstrahowanych cząsteczek rzeczywiście znajduje się środek przeciwbólowy 200 razy silnizy niż morfina, epibatydyna . Jednak dawka terapeutyczna jest bardzo zbliżona do dawki śmiertelnej. Pochodna ABT-594, opracowana przez Abbott Laboratories, zwana Tebanicline, weszła w drugą fazę badań na ludziach, ale jej rozwój został zatrzymany z powodu nadmiernych żołądkowo-jelitowych skutków ubocznych. Wydzieliny Dendrobatidae mogą być również interesujące jako środki zwiotczające mięśnie, stymulatory serca i środki zmnizające apetyt . Najbardziej trująca z tych żab, Phyllobates terribilis, ma średnio wystarczającą ilość toksyn, aby zabić od dziesięciu do dwudziestu ludzi lub około dziesięciu tysięcy myszy. Większość innych Dendrobatidae, choć jest wystarczająco kolorowych i trujących, aby odstraszyć drapieżniki, stanowi znacznie mnize zagrożenie dla ludzi i innych dużych zwierząt.

Ewolucja koloru i toksyczności skóry

Pierwsze badanie Summers i Clough (2000) dotyczące ewolucji koloru skóry i toksyczności w rodzinie Dendrobatidae wykazało, że ewolucja toksyczności skóry była istotnie skorelowana z ewolucją jasnego zabarwienia. Ponadto badanie przeprowadzone przez Santosa i Cannatella (2011) potwierdziło to, wyjaśniając, że istniała niezwykła korelacja między wybarwieniem a specjalizacją w żywności, masą ciała, wydolnością tlenową i obroną chemiczną u Dendrobatidae. Santos i Cannatella (2011) proponują dwa scenariusze ewolucyjne wyjaśniające te korelacje. Jedną z możliwości jest to, że aposematyzm i wydolność tlenowa poprzedzały większe gromadzenie zasobów, a żaby zjadały więcej mrówek i roztoczy i specjalizowały się w swojej diecie. Jest to sprzeczne z klasyczną teorią aposematyczną, która uważa, że ​​toksyczność diety pojawiła się przed jaskrawym kolorem. Druga hipoteza sugeruje, że specjalizacja żywności poprzedzała wyższą wydolność tlenową i że aposematyzm ewoluował, aby umożliwić Dendrobatidae poszukiwanie pożywienia bez ryzyka drapieżnictwa.

Inne dane wskazują, że zabarwienie i toksyczność mogą być ze sobą odwrotnie proporcjonalne. Niedawno opublikowane badanie Wang i Shaffer (2011) potwierdza ten pomysł. Badanie wykazało, że u polimorficznych żab Dendrobatidae zwierzęta o mniej widocznym zabarwieniu są bardziej toksyczne niż najjaśnize i najbardziej widoczne gatunki. Wydatki energetyczne na produkcję toksyn i jaskrawych barwników prowadzą do możliwych kompromisów między toksycznością a jaskrawym zabarwieniem. Ofiary z silną drugorzędną obroną (takie jak trujące żaby w badaniu Wang i Shaffer 2011) mają mniej do zyskania dzięki kosztownej energetycznie kolorowej skórze. W rezultacie wysoce toksyczne populacje żab wykazują mniej oczywiste zewnętrzne sygnały niebezpieczeństwa. Ta teoria podważa zasadę, że zwiększony kolor skóry zawsze ewoluuje wraz ze zwiększoną toksycznością.

Mobilność zdobyczy może również wyjaśniać początkowy rozwój sygnalizacji aposematycznej. Jeśli ofiara ma cechy, które czynią ją bardziej podatną na drapieżniki, takie jak rozmiar lub siedlisko, ma dobry powód do rozwoju aposematyzmu. Przykładem tego jest przejście od nocnego do dziennego zachowania u niektórych Dendrobatidae. Po przejściu do zachowania dziennego żaby miały większe możliwości pod względem biologicznym, w wyniku czego powstała specjalizacja żywieniowa. Zatem aposematyzm jest nie tylko systemem sygnalizacyjnym, ale sposobem na uzyskanie przez organizmy lepszego dostępu do zasobów i zwiększenie ich sukcesu jako hodowców.

Marples i in. wykazał jednak, że nawyki żywieniowe (długotrwała neofobia) drapieżników mogą ułatwić ewolucję ubarwienia ostrzegawczego, jeśli drapieżniki będą unikać nowych form przez wystarczająco długi okres.

Liczne badania sugerują, że dobór płciowy odgrywa rolę w zróżnicowaniu koloru i wzoru skóry u Dendrobatidae. Ponieważ preferencje samic odgrywają wtedy ważną rolę, ubarwienie samców powinno zmieniać się szybciej. Na dobór płciowy wpływa wiele czynników. Inwestycja rodziców może w pewnym momencie wyjaśnić ewolucję ubarwienia w porównaniu z wyborem samicy. Na przykład w przypadku Oophaga pumilio obie płcie nie są zaangażowane w opiekę nad młodymi w ten sam sposób. Samica składa jaja i opiekuje się potomstwem przez kilka tygodni, podczas gdy samce odkładają plemniki (co wymaga mniej energii) i opiekują się młodymi tylko przez kilka dni. Ta różnica między płciami wskazuje, że duży wpływ będzie miał wybór samic. Dobór płciowy znacznie zwiększa zmienność fenotypową u gatunków. Tazzyman i Iwasa (2010) stwierdzili, że niektóre populacje O. pumilio stosowały dobór płciowy, a inne nie. We wczesnych populacjach wyraźny był polimorfizm fenotypowy.

Brak silnego dymorfizmu płciowego w niektórych populacjach Dendrobatidae sugeruje, że dobór płciowy nie jest uzasadnioną hipotezą o aposematyzmie tych żab. Może to być spowodowane tym, że podstawowym środkiem ochronnym dla populacji żab aposematycznych jest ich zdolność do ostrzegania drapieżników o ich toksyczności. Rûdh i in. (2011) przewidzieli, że preferencja samic dla jaśnizych samców zwiększy wyrazistość ubarwienia u obu płci, a tym samym zwiększy ich zdolność ostrzegania agresorów. Gdyby istniał dymorfizm płciowy między samcami i samicami w populacji aposematycznej, istniałaby różnica w poziomie drapieżnictwa samców i samic, co spowodowałoby zachwianie równowagi płci, co wpłynęłoby na strategie kojarzenia i ostatecznie zmieniłoby kojarzenie. zachowanie gatunku.

Relacje z ludźmi

Zapisz status

Samica D. auratus w niewoli.

Wiele gatunków Dendrobatidae doświadczyło ostatnio utraty siedlisk (z powodu wyrębu i rolnictwa) i jest dotkniętych chorobami, takimi jak chytridiomikoza . Dlatego niektóre gatunki są wymienione jako zagrożone lub zagrożone. Ogrody zoologiczne próbowały powstrzymać tę chorobę, lecząc żyjące w niewoli żaby środkiem przeciwgrzybiczym, który jest zwykle stosowany w leczeniu stóp sportowców.

Hodowla w niewoli

Wszystkie gatunki jadowitych żab mają pochodzenie neotropikalne. Okazy schwytane w środowisku naturalnym mogą przez pewien czas zachować toksyczność, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z tymi zwierzętami. W niewoli większość gatunków żyje dobrze, gdy wilgotność utrzymuje się na stałym poziomie około 80–100% i gdy temperatura wynosi około 22–27 ° C w ciągu dnia i nie niższa niż 16–18 ° C w nocy. Niektóre gatunki tolerują niższe temperatury lepiej niż inne.

Oryginalna publikacja

 • Cope, 1865: Szkic pierwotnych grup Batrachia Salientia . Przegląd historii naturalnej, New Serie, vol. 5, s. 97–120 ( pełna treść ).

Linki zewnętrzne

Uwagi i odniesienia

(fr) Ten artykuł jest częściowo lub w całości zaczerpnięty z artykułu Wikipedii w języku angielskim zatytułowanego Dendrobatidae( zobacz listę autorów ) .
 1. Gatunki płazów świata, oglądane podczas aktualizacji linku zewnętrznego
 2. b c i d " AmphibiaWeb - Dendrobatidae ", AmphibiaWeb (dostęp październik 10, 2008 )
 3. Heying, H., Dendrobatidae, Animal Diversity Web,(dostęp 18 września 2008 )
 4. (w) Ted R. Kahn, Enrique La Marca, Stefan Lötters i wsp. , Aposematic jadowite (Dendrobatidae) z krajów andkich: Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Wenezueli, Arlington, Wirginia, Conservation International.,, 588 str. ( ISBN 978-1-934151-27-3 )
 5. Caldwell, JP, „ Ewolucja myrmekofagii i jej korelatów u żab jadowitych (rodzina Dendrobatidae). ”, Journal of Zoology, vol. 240 n o 1,, s. 75–101 ( DOI 10.1111 / j.1469-7998.1996.tb05487.x )
 6. a i b J.C. Santos, LA Coloma i DC Cannatella, „ Multiple, recurring origins of aposematism and diet specialization in poison frogs ”, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, vol. 100 n O 22, s. 12792–12797 ( PMID 14555763, PMCID 240697, DOI 10.1073 / pnas.2133521100 )
 7. a i b J. C. Santos i DC Cannatella, „ Integracja fenotypowa wyłania się z aposematyzmu i skali u żab jadowitych ”, Prodeedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, vol. 108 n O 15,, s. 6175–6180 ( PMID 21444790, PMCID 3076872, DOI 10.1073 / pnas.1010952108 )
 8. a i b (w) Summers, K; Symula, R; Clough, M; Cronin, T, Visual mate choice in poison frogs, Proceedings of the Royal Society of London B: Biological Sciences, tom. 266 n O 1.434, s. 2141–5 ( PMID 10649631, PMCID 1690338, DOI 10.1098 / rspb.1999.0900 )
 9. Summers K., Cronin TW, Kennedy T., „ Krzyżowanie różnych odmian barwnych trucizny truskawkowej ( Dendrobates pumilio ) z Archipelagu Bocas del Toro, Panama ”, Journal of Herpetology, vol. 38, n o 1,, s. 1–8 ( DOI 10.1670 / 51-03A )
 10. Kok, PJR; MacCulloch, RD; Leworęczny, P; Poelman, EH; Bourne, GR; Lathrop, A; Lenglet, GL, „ Nowy gatunek Colostethus (Anura, Dendrobatidae) z Gujany Francuskiej z redescription of Colostethus beebei (Noble, 1923) z jego lokalizacji typu ”, Phyllomedusa, t. 5, n O 1,, s. 43–66 ( DOI 10.11606 / issn.2316-9079.v5i1p43-66, czytaj online )
 11. IJ Wang, „ Odwrotnie powiązane cechy aposematyczne: zmnizona widoczność ewoluuje wraz ze zwiększoną toksycznością u polimorficznej żaby z trucizną ”, Evolution, vol. 65, n o 6,, s. 1637–1649 ( PMID 21644954, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2011.01257.x )
 12. ME Maan i ME Cummings, „ Female Preferencje dla aposematycznych składników sygnału u polimorficznej trującej żaby ”, Evolution, vol. 62 N O 9,, s. 2234–2345 ( PMID 18616568, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2008.00454.x )
 13. RG Reynolds i BM Fitzpatrick, „ Asortatywne kojarzenie u żab z zatrutymi strzałkami w oparciu o ekologicznie ważną cechę ”, Evolution, vol. 61 N O 9,, s. 2253–2259 ( PMID 17767594, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2007.00174.x )
 14. IJ Tazzyman i Y. Iwassa, „ Selekcja płciowa może zwiększyć efekt losowego dryfu genetycznego - ilościowy model genetyczny polimorfizmu u Oophaga pumilio, żaby z trucizną truskawkową ”, Evolution, vol. 64, n o 6,, s. 1719–1728 ( PMID 20015236, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2009.00923.x )
 15. (w) Martha L. Crump, Opieka rodzicielska wśród płazów, Postępy w badaniu zachowań, t. 25,, s. 109-144 ( DOI 10.1016 / S0065-3454 (08) 60331-9 )
 16. (w) Summers, Strategie kojarzenia w dwóch gatunkach żab z zatrutymi strzałkami-: badanie porównawcze, Animal Behavior, , s. 907-919 ( DOI 10.1016 / S0003-3472 (06) 80004-7 )
 17. (w) Heather Heying, Dendrobatidae na animaldiversity.org (dostęp: 21 kwietnia 2020 )
 18. a i b (w) Kentwood D. Wells, Ekologia i zachowanie płazów, University of Chicago Press,, 1400 s. ( ISBN 9780226893334 i 0226893332, DOI 10.7208 / chicago / 9780226893334.001.0001 ), str. Rozdział 11: str. 524-526
 19. a i b (en) Wybór płci: perspektywy i modele z neotropiki, , 466 str. ( ISBN 978-0-12-416028-6, DOI 10.1016 / C2011-0-05695-8 ), rozdz. 11, s. 295-297
 20. (w) Selekcja seksualna: perspektywy i modele z neotropiki, , 466 str. ( ISBN 978-0-12-416028-6, DOI 10.1016 / C2011-0-05695-8 ), rozdz. 11
 21. (w) Ranitomeya imitator na dendrobates.org (dostęp: 21 kwietnia 2020 )
 22. (w) Catherine Darst, Pablo Menéndez-A Guerrero, Luis A. Coloma i David Cannatella, Evolution of Dietary Specialization and Chemical Defense in Poison Frogs (Dendrobatidae): A Comparative Analysis, The American Naturalist 165 (1), , s. 56-69 ( DOI 10.1086 / 426599, czytaj online )
 23. (w) A. Saporito, Alkaloidy stawonogów w Poison Frogs: A Review of the„ Dietary Hypothesis. ", Heterocykle, 79 ust. 1, , s. 277 ( DOI 10.3987 / REV-08-SR (D) 11 )
 24. (w) Janalee P. Caldwell Carmozina Maria de Araujo, " Kanibalistic Interactions rezultat masowego drapieżnego zachowania w kijankach trujących żab (Anura: Dendrobatidae) ", Biotropica, 30 (1), , s. 92-103 ( DOI 10.1111 / j.1744-7429.1998.tb00372.x )
 25. Poison Dart Frogs in Hawaii ”, Explore Biodiversity (dostęp 21 października 2008 )
 26. Hurme, Kristiina; Gonzalez, Kittzie; Halvorsen, Mark; Foster, Bruce and Moore, Don, „ Environmental Enrichment for Dendrobatid Frogs ”, Journal of Applied Animal Welfare Science, Lawrence Erlbaum Associates, Inc., vol. 6, n O 4,, s. 285–299 ( PMID 14965783, DOI 10,1207 / s15327604 szczęki0604_3 )
 27. a i b Amphibian Species of the World, dostęp 4 kwietnia 2020
 28. ^ " Amphibian Species of the World ", The American Museum of Natural History (dostęp 10 października 2008 )
 29. Pough, Frederick Harvey; Andrews, Robin M.; Cadle, John E. and Crump, Martha L., Herpetology, Upper Saddle River, NJ, Pearson / Prentice Hall,( ISBN 0-13-100849-8 ), str. 92
 30. T. Grant, DR Frost, JP Caldwell, R. Gagliardo, CFB Haddad, PJR Kok, DB Means, BP Noonan, WE Schargel i WC Wheeler, „ Filogenetyczna systematyka żab zatrutych i ich krewnych (Amphibia: Athesphatanura: Dendrobatidae ) ”, Biuletyn Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, t. 299 N O 299, s. 1–262 ( DOI 10.1206 / 0003-0090 (2006) 299 [1: PSODFA] 2.0.CO; 2, czytaj online )
 31. (w) Grant et al., Phylogenetic Systematics of Poison Dart Frogs and Their Relatives Revisited (Anura: Dendrobatoidea), South 12 American Journal of Herpetology (s1), ( ISSN 1982-355X, czytaj online )
 32. David Cannatella, Dendrobatidae. Żaby z trującymi strzałkami, żaby z trującymi strzałkami, żaby z trującymi strzałkami, Projekt Drzewo Życia,(dostęp 23 października 2008 )
 33. Darst, C., Menendez-Guerreor, P., Coloma, L. i Cannatella, D., „ Evolution of Dietary Specialization and Chemical Defense in Poison Frogs (Dendrobatidae): A Comparative Analysis ”, The American Natural, vol. 165 n o 1,, s. 56–69 ( PMID 15729640, DOI 10.1086 / 426599 )
 34. Daly, JW, Gusovsky, F., Myers, CW, Yotsuyamashita, M. i Yasumoto, T., „ Pierwsze wystąpienie tetrodotoksyny u żaby dendrobatydowatej ( Colostethus inguinalis ), z dalszymi doniesieniami dotyczącymi bufonidów z rodzaju Atelopus ”, Toxicon, vol. 32, n o 3,, s. 279–285 ( PMID 8016850, DOI 10.1016 / 0041-0101 (94) 90081-7 )
 35. Jennifer Stynoski, Yaritbel Torres-Mendoza, Mahmood Sasa-Marin i Ralph Saporito, „ Dowody na zaopatrzenie matki w obronę chemiczną na bazie alkaloidów w trującej żabie truskawkowej Oophaga Pumilio ”, Ecology, vol. 95, n o 3,, s. 587–93 ( PMID 24804437, DOI 10.1890 / 13-0927.1 )
 36. R. Saporito, M. Donnelly, R. Norton, H. Garraffo, T. Spande i J. Daly, „ Oribatid mites as a main dietetive source for alkaloidids in poison frogs ”, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United Stany Ameryki, t. 104 n O 21, s. 8885–8890 ( PMID 17502597, PMCID 1885597, DOI 10.1073 / pnas.0702851104 )
 37. Myers, CW; Daly, JW i Malkin, B., „ Niebezpiecznie toksyczna nowa żaba ( Phyllobates ) używana przez Indian Emberá z zachodniej Kolumbii, z omówieniem produkcji dmuchawek i zatrucia strzałkami ”, Biuletyn Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, t. 161 n O 2, s. 307–365 + kolor pls. 1–2
 38. „Science: Silny środek przeciwbólowy od trującej żaby” ( Internet Archive wersja z 7 kwietnia 2010 r. ), New Scientist,
 39. RJ Prince i SM Sine, „ Epibatydyna aktywuje receptory acetylocholiny w mięśniach z wyjątkową selektywnością micową ”, Biophysical Journal, Biophysical Journal, vol. 75, n o 4,, s. 1817–27 ( PMID 9746523, PMCID 1299853, DOI 10.1016 / S0006-3495 (98) 77623-4 )
 40. M. Decker, M. Meyer i J. Sullivan, „ Potencjał terapeutyczny nikotynowych agonistów receptora acetylocholiny w kontroli bólu ”, Expert Opinion on Investigational Drugs, vol. 10 N O 10,, s. 1819-1830 ( PMID 11772288, DOI 10.1517 / 13543784.10.10.1819 )
 41. Meyer MD. Neuronalne receptory nikotynowe acetylocholiny jako cel w leczeniu bólu neuropatycznego. Badania nad rozwojem leków . 2006; 67: 355-359.
 42. San Diego Zoo's Animal Bytes: Poison Frog ”, Zoological Society of San Diego (dostęp 10 października 2008 )
 43. Najbardziej trującym stworzeniem na ziemi może być tajemniczy owad ”, Wonderquest.com (dostęp 26 lipca 2013 )
 44. K. Summers i M. Clough, „ Ewolucja zabarwienia i toksyczności w rodzinie żab trujących (Dendrobatidae) ”, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, vol. 98 N O 11, s. 6227–6232 ( PMID 11353830, PMCID 33450, DOI 10.1073 / pnas.101134898 )
 45. I. Wang i HB Shaffer, „ Rapid Color Evolution in an Aposematic Species: A Phylogenetic Analysis of Color Variation in the Strikingly Polymorphic Strawberry Poison-Dart Frog ”, Evolution, vol. 62 N O 11, s. 2742–2759 ( PMID 18764916, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2008.00507.x )
 46. I Speed, MA Brockhurst i GD Ruxton, „ Podwójne korzyści aposematyzmu: unikanie drapieżników i ulepszone zbieranie zasobów ”, Evolution, vol. 64, n o 6,, s. 1622–1633 ( PMID 20050915, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2009.00931.x )
 47. ^ I. Speed, GD Ruxton, JD Blount i PA Stephens, „ Dywersyfikacja uczciwych sygnałów w układzie drapieżnik-ofiara ”, Ecology Letters, vol. 13 N O 6,, s. 744–753 ( PMID 21644954, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2011.01257.x )
 48. K. Summers, „ Konwergentna ewolucja jasnego zabarwienia i toksyczności u żab ”, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, vol. 100 n O 22, s. 12533–12534 ( PMID 14569014, PMCID 240648, DOI 10.1073 / pnas.2335928100 )
 49. NM Marples, DJ Kelly i RJ Thomas, „ Perspective: The evolution of warning colouring is not paradoxical ”, Evolution, vol. 59 N O 5,, s. 933–940 ( PMID 16136793, DOI 10.1111 / j.0014-3820.2005.tb01032.x )
 50. ^ ME Mann i ME Cummings, „ Dymorfizm płciowy i kierunkowa selekcja seksualna na sygnałach aposematycznych u trującej żaby ”, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, vol. 106 n O 45,, s. 19072–19077 ( PMID 19858491, PMCID 2776464, DOI 10.1073 / pnas.0903327106 )
 51. K Summers, L. Bermingham, S. Weigt, S. McCafferty i L. Dahlstrom, „ Phenotypic and genetetic divergence in three species of dart-poison frogs with Contrasting rodzicielskie zachowania ”, The Journal of Heredity, vol. 88, n o 1,, s. 8–13 ( PMID 9048443, DOI 10.1093 / oxfordjournals.jhered.a023065 )
 52. A. Rudh, B. Rogell i J. Hoglund, „ Non-stopniowe zmiany w zabarwieniu truskawki żaby Dendrobates pumilio: izolacja genetyczna i geograficzna sugeruje rolę selekcji w utrzymaniu polimorfizmu ”, Molecular Ecology, vol. 16 N O 20,, s. 4282–4294 ( PMID 17868297, DOI 10.1111 / j.1365-294X.2007.03479.x )
 53. ^ ME Maan i ME Cummings, „ Dymorfizm płciowy i selekcja kierunkowa sygnałów aposematycznych u żaby trującej ”, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, vol. 106 n O 45,, s. 19072–19077 ( PMID 19858491, PMCID 2776464, DOI 10.1073 / pnas.0903327106 )
 54. SJ Tazzyman i Y. Iwasa, „ Selekcja płciowa może zwiększyć efekt losowego dryfu genetycznego - ilościowy model genetyczny polimorfizmu u oophaga pumilio, truskawkowej trucizny żaby ”, Evolution, vol. 64, n o 6,, s. 1719–1728 ( PMID 20015236, DOI 10.1111 / j.1558-5646.2009.00923.x )
 55. Andreas Rudh, B. Rogell, O. Håstad and = A. Qvarnström, „ Gwałtowna dywergencja populacji związana ze współzmiennością między ubarwieniem a ekspozycją płciową u truskawki-trucizny żab ”, Evolution, vol. 65 N O 65, s. 1271–1282 ( DOI 10.1111 / j.1558-5646.2010.01210.x )
 56. P Daszak, L Berger, AA Cunningham, AD Hyatt, DE Green i R. Speare, „ Pojawiające się choroby zakaźne i spadki populacji płazów ”, Emerg. Infekować. Mówić. , vol. 5, n O 5,, s. 735–48 ( DOI 10.3201 / eid0506.990601 )
 57. " Zestawienie faktów z trującą strzałką - żaba - Narodowe Zoo | FONZ, National Zoological Park (dostęp 10 października 2008 )
 58. Lötters Stefan, Jungfer, Henkel i Schmidt, Poison Frogs: Biology, Species, & Captive Husbandry, Serpent's Tale,, 668, s. ( ISBN 978-3-930612-62-8 i 3-930612-62-3 )