Plethodontidae

Plethodontidaeou family of urodeles . To bylo vytvořeno Johnem Edwardem Grayem v roce 1850 .

Divize

29 rodů se vyskytuje hlavně v Americe, od extrémního jihu Aljašky a Nového Skotska po východní Brazílii a střední Bolívii . Ale je tu izolovanou rod v Evropě, Speleomantes s osmi druhů, které žijí v Itálii, Sardinii a ve Francii (pouze Alpes-Maritimes), a další samostatný rod v Jižní Koreji s jen jedním druhem: Karsenia koreana .

Popis

Jedná se o mloky bez plic, ve kterých dýchají kůží a tkáněmi v ústech.

Seznam podskupin a rodů

Podle Amphibian Species of the World (1. března 2020) :

Taxonomie

Klasifikace této rodiny se významně vyvinula po práci Vieites, Romána, Wake a Wake z roku 2011, která spojila tři staré podrodiny Bolitoglossinae, Hemidactyliinae a Spelerpinae do jediné rozšířené podčeledi Hemidactyliinae.

Etymologie

Název této rodiny, Plethodontidae, pochází z řeckého πληθος, „příliš mnoho, přebytek“, a οδους, „zub“, následovaný příponou označující rodinu, a proto „s příliš mnoha zuby“ ve vztahu k velkému počtu malé zuby, které mají druhy této rodiny.

Původní publikace

  • Gray, 1850: Katalog vzorků obojživelníků ve sbírce Britského muzea. Část II. Batrachia Gradientia ( plný text )

externí odkazy

Poznámky a odkazy

  1. Druhy obojživelníků světa, prohlíženo během aktualizace externího odkazu
  2. Druhy obojživelníků světa, zpřístupněno 1. března 2020
  3. Vieites, Román, Wake & Wake, 2011: Multigenický pohled na fylogenetické vztahy v největší rodině mloků, Plethodontidae . Molekulární fylogenetika a evoluce, sv. 59, n o 3, str. 623–635 .
  4. ^ Jean Lescure a Bernard Le Garff, Etymologie jmen obojživelníků a plazů Evropy, Paříž, Belin, kol. "Probuzení přírody",, 207 s. ( ISBN 2-7011-4142-7 )